Domů
Ropa
Ceny ropy začaly po nedávném propadu opět stoupat, příčinou je pokles zásob v USA
Břidliová ropa

Ceny ropy začaly po nedávném propadu opět stoupat, příčinou je pokles zásob v USA

Ropa
2 komentáře
15. březen 2017, 19:28
ČTK

Ceny ropy na světových trzích dnes oživily z propadu, v němž v minulých dnech sestoupily na minima za více než tři měsíce. Ropný trh podpořil překvapivý pokles zásob na americkém trhu a předpověď Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž by omezování těžby ropy v rámci OPEC mohlo brzy smazat globální přebytek dodávek a vést ke vzniku deficitu vůči poptávce.

Severomořská ropa Brent kolem 17:00 SEČ zpevnila o 1,4 procenta na 51,64 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI vzrostla o 1,6 procenta na 48,48 dolaru. Minulý týden ceny klesly nejvíce za poslední rok a zvrátily takřka všechny zisky, jichž dosáhly po dohodě OPEC na snížení těžby z konce listopadu.

Zásoby ropy v USA se minulý týden podle vládních údajů po devíti týdnech růstu nečekaně snížily. Klesly o 237.000 barelů, zatímco analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zvýšení o 3,7 milionu barelů.

IEA dnes uvedla, že světové zásoby ropy v lednu navzdory snižování těžby u zemí OPEC po půlroce poklesu vzrostly. Dodala ale, že pokud členské země budou uplatňovat produkční škrty i nadále, mohl by se trh dostat ještě v prvním pololetí do deficitu půl milionu barelů denně.

Ropa texas
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 51,64 50,92
New York – Nymex WTI duben 48,48 47,72

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
C
15. březen 2017, 21:05

Otázka je jak na toto bude reagovat světová ekonomika, která nemusí být stále ještě stabilní po krizi. Ovšem bylo by dobré, kdyby cena vylezla dost vysoko aby se více rozjely úspory a přechod na alternativní paliva. Eventuálně aby to popohnalo hledání nových technologií a ložisek a tím diverzifikovalo světové zdroje dost na to aby zmizel monopol OPECu a Ruska.

Přijde mi že bohužel po pádu cen ropy nějak ustal proud novinek o hydrátech methanu a alternativních pohonech vč. zemního plynu, rozvoj je myslím jen v mezích mírného pokroku a nejvíc je toho asi kolem EV. Čekal jsem že po dvou prototypech plynových lokomotiv se v některé z našich lokomotivek rozjede výroby mašin na CNG, že se začnou v depech objevovat plnicí přípojky... Neděje se tak, bohužel.

Přitom maximální diverzifikace zdrojů je nutná pro dobrý chod celosvětové ekonomiky a její případný další růst, vlastně stejně jako postupná industrializace rozvojového světa (kde je nebrzdí politika a náboženství) a stabilizace populací světa průmyslového.

Josef
15. březen 2017, 22:14

OPEG drží ceny ropy tam kde mu to vyhovuje tj. pod cenou alternativ, ale zároveň co nejvýše. Cena ropy nikdy dlouhodobě nepřekročí cenu alternativ, protože drahá ropa má nulovou cenu. Současná situace je velmi výhodná pro spotřebitele, protože OPEG už nemůže držet tak vysoké ceny jako dříve na břidlicích a elektromobilitě vydělají všichni na úkor producentů ropy. Nicméně zatím jsou alternativy nicotné , výroba aut celosvětově prudce roste ( u nás +16% za rok]) a i když jsou auta úspornější roste jejich počet takovým tempem , že roste i celková spotřeba ropy. Prodejům nahrává právě nízká cena ropy , ale tak masivní růst prodejů aut musí v konečném důsledku způsobit růst cen ropy, přijde to právě ve chvíli, kdy automobilky budou uvádět na trh jeden hybrid nebo el. mobil za druhým a automobilový průmysl na tomto vývoji bude velmi profitovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se