Domů
Ropa
Čínský export benzinu dosahuje rekordních hodnot. Domácí trh je přesycen

Čínský export benzinu dosahuje rekordních hodnot. Domácí trh je přesycen

Domácí trh s pohonnými hmotami v Číně v poslední době vykazuje vyšší přebytek nabídky nad poptávkou. Tato situace se výrazně odráží na tamním exportu benzinu, jež dosahuje nezvykle vysokých hodnot.

Jen v průběhu letošního června vzrostl objem vyvezeného čínského benzinu vůči hodnotám z května o 46 % na 1,1 milionů tun, tedy zhruba 312 tisíc barelů denně. Podle odhadů Platts China Oil Analytics by celkový export za červenec mohl dosáhnout hodnoty až 1,3 milionů tun.

Při celkovém vyprodukovaném množství 11 milionů tun benzinu tak na vývoz připadla v červnu celá desetina produkce čínských rafinerií, což je dle S&P Global Platts nejvyšší hodnota od dubna 2010.

Kromě produkce rafinérií je další nezanedbatelné množství benzinu získáváno mícháním importovaných aromatických uhlovodíků. Objem dovezené směsi aromatických uhlovodíků dosáhl v červnu hodnoty 1,17 milionů tun, tedy více než dvojnásobku ve srovnání s předchozím rokem. Takovéto množství by po smíchání přineslo dalších 3,9 milionů tun.

„Těžko říct jaké množství směsi aromatických uhlovodíků bylo smícháno v červnu, ale jiná možnost než míchání v benzin tady není, jelikož zásobní kapacity jsou v současné době zcela využity,“ cituje agentura Platts čínského obchodníka s pohonnými hmotami.

Podle informací Platts očekávají účastníci čínského trhu další nárůst exportu, jelikož marže na zahraničních trzích převyšují ty na domácím. V průběhu první poloviny letošního roku Čína vyvezla na zahraniční trhy 4,45 milionů tun benzinu, tedy o téměř 75 % více než v roce 2015.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.