Domů
Ropa
Čínský petrochemický gigant Sinopec odložil jednání o významné investici v Rusku
Rafinerie společnosti Unipetrol. Zdroj: Unipetrol

Čínský petrochemický gigant Sinopec odložil jednání o významné investici v Rusku

Ropa
2 komentáře
25. březen 2022, 16:48
ČTK

Čínská státní společnost Sinopec Group pozastavila jednání o investici zhruba půl miliardy dolarů (11,2 miliardy Kč) do podniku na zpracování plynu a do podniku, který by ruský plyn prodával do Číny. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž podnik vyslyšel výzvu Pekingu k opatrnosti v souvislosti s rostoucími protiruskými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu.

Sinopec je největším rafinerským komplexem v Asii. K věci se zatím nevyjádřil. Krátce poté, co Rusko 24. února zaútočilo na Ukrajinu, se největší světové ropné společnosti Shell a BP a norský podnik Equinor zavázaly ukončit své aktivity v Rusku.

Peking se opakovaně vyjádřil proti sankcím Západu a trvá na tom, že bude s Ruskem udržovat normální hospodářské a obchodní vztahy. Odmítl odsoudit agresi Moskvy na Ukrajině nebo ji označit za invazi. V zákulisí se však Peking obává, aby se čínské společnosti nedostaly do rozporu se sankcemi a tlačí na ně, aby postupovaly při investicích do Ruska opatrně, napsala agentura Reuters. Rusko je pro Čínu druhým největším dodavatelem ropy a třetím největším dodavatelem plynu.

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu tři čínské státní energetické společnosti – Sinopec, CNPC a CNOOC – vyhodnocují dopad sankcí na své investice v Rusku v hodnotě několika miliard dolarů, uvedly zdroje. „Společnosti budou v této krizi rigidně dodržovat zahraniční politiku Pekingu,“ uvedl jeden z vedoucích pracovníků státní ropné společnosti. „Co se týče nových investic, nemají žádný prostor k tomu, aby vyvíjely jakoukoli iniciativu,“ dodal.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí si tento měsíc předvolalo představitele těchto tří energetických společností a vyzvalo je, aby přezkoumali své obchodní vazby s ruskými partnery a svou činnost v Rusku, uvedly dva obeznámené zdroje. Podle jednoho z nich je ministerstvo vyzvalo, aby ohledně nákupu ruských aktiv nepodnikali žádné unáhlené kroky.

Společnosti vytvořily pracovní skupiny pro záležitosti související s Ruskem a pracují na pohotovostních plánech pro případ narušení obchodu a pro případ sekundárních sankcí, uvedly zdroje.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že Čína ví, že její ekonomická budoucnost je svázána se Západem. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga předtím varoval, že Peking by mohl litovat, že se postavil na stranu ruské invaze na Ukrajinu.

Sinopec měl v plánu spojit se při výstavbě závodu na zpracovaní plynu s největším ruským petrochemickým výrobcem Sibur. Dvojice firem už společně na východě Sibiře buduje komplex Amur v hodnotě deseti miliard dolarů. „Společnosti chtěly zopakovat amurský podnik výstavbou dalšího a právě vybíraly lokalitu,“ uvedl zdroj.

Čínská firma společný podnik pozastavila poté, co unijní a britské sankce dopadly na menšinového akcionáře a člena představenstva Siburu Gennadije Timčenka. Západní sankce podle zdrojů komplikují také financování Amuru.

Společnost Sinopec též pozastavila jednání s ruským producentem plynu Novatek o podniku, který by prodával ruský plyn do Číny. Sankcím se totiž nevyhnula ruská Sberbank, jeden z akcionářů Novateku. Timčenko v pondělí v souvislosti se sankcemi odstoupil z představenstva podniku Novatek.

Firma Novatek je největším ruským producentem zkapalněného zemního plynu (LNG). V roce 2019 uzavřela předběžnou dohodu se společnostmi Sinopec a Gazprombank o vytvoření společného podniku, který má prodávat LNG do Číny a zemní plyn v zemi distribuovat.

Mezi nejnovější investory do ruského plynárenského sektoru se dále řadí společnosti CNPC a CNOOC, které v roce 2019 získaly menšinové podíly ve významném exportním projektu Arctic LNG 2 a v roce 2014 v závodě na výrobu LNG na ruském Jamalském poloostrově.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Stehlik
25. březen 2022, 17:21

Vypadá to , že čínané chtějí rusy utopit . Pak je skoupí za hubičku . I obchod je válka :-)

De Carbon
27. březen 2022, 09:47

Cina bude nadale odebirat plyn a ropu ze Sibire. Ale uz to budou vnitrostatni odbery.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se