Domů
Ropa
Čtvrtletní zisk Totalu kvůli levné ropě klesl o 35 %

Čtvrtletní zisk Totalu kvůli levné ropě klesl o 35 %

Ropa
Bez komentáře
5. květen 2020, 20:00
ČTK

Francouzské ropné společnosti Total klesl v prvním čtvrtletí očištěný čistý zisk o 35 procent na 1,78 miliardy USD (44,3 miliardy Kč). Na hospodaření má negativní dopad pandemie koronaviru, která prudce snížila poptávku po pohonných hmotách, a nízké ceny ropy. Výsledky ale překonaly odhady analytiků a firma slíbila, že ponechá čtvrtletní dividendu na loňské úrovni. Sníží však dále plánované investice na letošní rok.

Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali v průměru zisk 1,3 miliardy USD. Firma za první čtvrtletí vyplatí dividendu 0,66 eurocentu (18 Kč) na akcii, stejně jako loni.

Total upozornil, že ceny ropy klesly v prvním čtvrtletí v průměru o 30 procent. Těžba firmy však stoupla o pět procent na tři miliony barelů ropného ekvivalentu. Za celý rok však Total očekává snížení těžby nejméně o pět procent.

Ilustrační foto

Total už koncem března oznámil, že kvůli propadu poptávky sníží plánované investice na letošní rok o více než 20 procent na 15 miliard USD. V dnešním prohlášení uvedl, že dále sníží investice na 14 miliard.

Total původně plánoval v nadcházejících letech zrychlit růst výplaty dividend. V dnešním prohlášení výhled výplaty dividendy na celý rok neuvedl. Konkurenční firma Royal Dutch Shell minulý týden oznámila, že poprvé od druhé světové války sníží výplatu dividendy, aby si v nejisté době zajistila hotovost, napsala agentura Reuters.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se