Domů
Ropa
Dohoda na půdě Kongresu: USA budou znovu vyvážet surovou ropu

Dohoda na půdě Kongresu: USA budou znovu vyvážet surovou ropu

Ropa
2 komentáře
25. prosinec 2015, 18:29
Jan Cihlář

V rámci ustanovení nového federálního rozpočtu zrušily USA po 40 letech v minulém týdnu zákaz exportovat domácí ropu. Na první pohled může toto rozhodnutí vypadat jako krok zpátky, především v souvislosti se závěry konference COP 21. Někteří pozorovatelé ale předpokládají, že dojde spíše k výměně pozic mezi jednotlivými ropnými produkty, než signifikantnímu nárůstu domácí těžby.

Rozhodnutí bylo v americkém Kongresu prosazováno především republikánskou stranou, a to za podpory domácího ropného průmyslu. Zdrženliví demokraté nakonec ale také hlasovali pro, výměnou za pětileté prodloužení daňového kreditu pro větrnou a solární energetiku.

Vývoz surové ropy vytlačí zpracované ropné produkty

Vývoz surové ropy zaznamenal v USA v průběhu posledních 100 let několik významných milníků. Zrušení jeho zákazu znamená, že se některé přístavy, nejvíce u Mexického zálivu, opět stanou významnými přepravními tepnami surové ropy. Zároveň ale může dojít k oslabení zájmu o finančněji náročnější projekty, jako je export kondenzátu, tedy ultralehké ropy, která již předešle žádné restrikci nepodléhala.

Američtí těžaři totiž po dlouhou dobu investovali do kondenzátu, což byla cesta, jak se vyhnout zmiňovanému nařízení. Infrastruktura nutná pro vývoz kondenzátu je ale násobně dražší, než jednoduchý převoz surové ropy tankery.

Faktorem je i vývoj světových cen ropy. Když se cena této suroviny v roce 2008 šplhala na 140 USD za barel, vývoz kondenzátu se vyplatil. Ceny se však od té doby pohybují v dlouhodobě nižších relacích (dnes asi 38,10 USD za barel).

Cena West Texas Intermediate. Zdroj: Nasdaq

West Texas Intermediate nebo Brent?

The Economist předkládá tři další potenciální dopady tohoto rozhodnutí.

Zaprvé, dojde k rozšíření trhu pro americkou lehkou břidlicovou ropu, což by mohlo způsobit rozvoj v těžbě frakováním.

Rafinérie mimo USA budou mít přístup k více druhům ropy, což jim umožní operovat efektivněji.

V neposlední řadě to poté umožní West Texas Intermediate, což je referenční cena v USA, stát se globálním benchmarkem založeným na lehké, vysoce kvalitní ropě. To by umožnilo zefektivnit světové obchodování s ropou. Mezinárodní benchmark Brent stojí na mixu těžších druhů surové ropy.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Veselý
26. prosinec 2015, 09:18

Sluší se dodat i B, byl to obchod, kde z zrušení zákazu (cíl Republikánů) dostala druhá strana prodloužení daňových kreditů na větrné a solární elektrárny o 5 let + následný plynulý phase-out, financování programu energetických úspor a lib neútočení na Obamův Clean Power Plan. Neboli za zrušení toho zákazu byla fakticky obětována uhelná energetika v USA.

Jan Cihlář
28. prosinec 2015, 19:01

Dobrý den Jane,

Děkuji za Váš komentář a omlouvám se za pozdní odpověď.

To co říkáte je samozřejmě pravda, nicméně v článku to je, druhý paragraf.

Vy jste to rozvedl o něco více dopodrobna, takže děkujeme za doplnění.

S pozdravem,

Jan Cihlář

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se