Domů
Ropa
Británie podpoří průzkum nových ložisek v Severním moři

Británie podpoří průzkum nových ložisek v Severním moři

Británie nabídne zájemcům o průzkum podmořský ložisek ropy a zemního plynu v Severním moři flexibilnější licence. Kvůli padajícím cenám ropy dochází k výraznému snižování průzkumných činností i otvírání nových ložisek.

Hlavní snahou britských úřadů je učinit průzkumné práce pro velké těžařské společnosti zajímavější, proto v příštím kole tendrů na hlubokomořský průzkum bude udělování licencí probíhat v mnohem flexibilnějším režimu.

Průzkumné práce v Severním moři klesly na čtvrtinu oproti přelomu tisíciletí, kdy dosáhly svého vrcholu. Pokles je způsoben především rostoucí nákladností průzkumných prací a následně i dražší těžbou v hůře dostupných ložiscích v britské části Severního moře.

Nové podmínky průzkumné licence umožní těžařům lépe přizpůsobit návaznost jednotlivých průzkumných prací v daných lokalitách.

„Nový systém bude flexibilnější, vyslyšel tak požadavky těžařského průmyslu a zároveň z něj bylo odstraněno několik nedostatků.“

Andy Samuel, vedoucí britského úřadu pro ropu a zemní plyn.

S hledáním nových ložisek pomůže i vládní podpora

Podle současných odhadů mohou být britské zásoby ropy na dně Severního moře v řádu miliard barelů, což by znamenalo příjmy do státního rozpočtu až 200 miliard liber.

Na konci ledna v této souvislosti představil britský premiér David Cameron balíček opatření, který má pomoci upadajícímu těžařskému sektoru. Vláda vydá finanční podporu v celkové hodnotě přesahující 21 milionů liber, která bude zaměřená právě na podporu výzkumu nových ložisek ropy. Podporovány budou vizualizační průzkumné techniky využívající seismologických principů a také instituce a univerzity, které se zabývají zkoumáním mořského dna.

Další z oblastí, na které se má britský těžařský sektor zaměřit, je vyřazování vytěžených vrtů z provozu (tzv. decommissioning). Podle úřadu pro ropu a zemní plyn má pokračovat úzká spolupráce britské a skotské vlády, aby mohly britské společnosti uspět v mezinárodním měřítku i v této oblasti.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se