Domů
Ropa
Deloitte: Až třetina ropných firem je na pokraji bankrotu

Deloitte: Až třetina ropných firem je na pokraji bankrotu

Dle studie společnosti Deloitte uveřejněné tento týden je zhruba jedna třetina světových producentů ropy v letošním roce vážně ohrožena bankrotem. Hlavní příčinou je přetrvávající nízká cena ropy, jejíž důsledkem je nedostatek hotovosti k splácení dluhů.

Ve zprávě společnosti Deloitte bylo analyzováno více jak 500 světových společností zabývajících se těžbou zemního plynu a ropy. Celý tento sektor se potýká se problémem nízké ceny ropy a z ní pramenící nutnosti snižování nákladů, počtu zaměstnanců a nižších zisků. Nedostatek hotovosti znemožňuje společnostem snižovat své zadlužení. Zhruba 175 z pozorovaných společností se nachází na pokraji bankrotu, jejich zadlužení dosahuje 150 miliard dolarů.

„Tyto firmy čekaly příliš dlouho, a nyní jsou ve velkém nebezpečí bankrotu. To o co nyní jde, je likvidata,“ cituje deník die Welt experta společnosti Deloitte Williama Snydera.

95 % společností je schopno těžit za méně jak 15 $ za barel

Společnost Deloitte dále uvádí, že 95 % těžařských společností je schopno těžit za méně jak 15 $ za barel, a to zvláště díky technologickému pokroku a výrazným úsporám. Pro srovnání, v roce 2014 při ceně 15 $ za barel bylo schopno úspěšně fungovat pouze 65 % společností. (Dnešní cena ropy Brent se pohybuje kolem 35 $ za barel, americká WTI za 31 $ za barel) Nicméně ani tato hodnota nemusí v budoucnu stačit.

Pokud cena ropy výrazně nevzroste, lze předpokládat, že ropné společnosti překročí své rozpočty i v letošním roce. Jak informuje agentura Reuters, mnohé společnosti se již rozohodly podniknout riskantní krok, aby se dostaly k rychlé hotovosti, zpeněžily své bezpečnostní rezervy.

„Rok 2016 bude pro ropné firmy plný těžkých rozhodnutí, v něm se vše rozhodne“ shrnul zprávu vice chairman společnosti Deloitte John England.

zdroj úvodní fotografie: Neal Wellons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.