Domů
Ropa
EIA: Ceny ropy se budou v následujících letech pohybovat v průměru kolem 50 dolarů
Author: Office of Response and Restoration on flickr.com

EIA: Ceny ropy se budou v následujících letech pohybovat v průměru kolem 50 dolarů

Ropa
Bez komentáře
17. červenec 2017, 11:47
Martin Voříšek

Agentura EIA předpokládá, že cena ropy Brent bude mít letošní roční průměr ceny 51 dolarů za barel, v roce následujícím poté $ 52 za barel. Produkce ropy v USA by se měla podle agentury postupně zvyšovat, a v roce 2018 by měla atakovat hranici 10 mil. barelů denně.

Po významném propadu ceny ropy na přelomu let 2014 a 2015 to nevypadá, že by se měly ceny ropy výrazně měnit. Alespoň to předpokládá agentury EIA, která na další rok a půl předpokládá, že se průměrná roční cena bude pohybovat kolem 51 až 52 dolarů za barel.

Nicméně agentura také předpokládá, že se měsíční a denní průměry mohou významně lišit od celoročního průměru a to zejména na základě krátkodobých ekonomických a geopolitických událostí s vlivem na produkci a spotřebu ropy.

Předpokládá se také, že by se výkyvy na cenách měly postupně snižovat, jelikož část amerických producentů využila zajišťovací finanční instrumenty a prodali svou produkci v předstihu za cenu nad 50 dolarů, aby si uchránili své zisky.

Průměrná roční cena ropy WTI (americká lehká ropa) se v tomto i následujícím roce má pohybovat přibližně o dva dolary níže, než je celoroční průměr Brentu.

Těžba v USA by měla pozvolna růst

Těžba ropy ve Spojených státech amerických, která z velké části stojí za propadem cen ropy z počátku roku 2015, se má tento rok pohybovat v průměru na 9,3 mil. barelů denně, což je nárůst o 0,5 mil. oproti roku 2016. Další nárůst se očekává i v roce 2018, kdy se má těžba pohybovat jen těsně pod hranici 10 mil. barelů ropy denně.

Zatímco těžba ropy v USA má v následujících letech růst, kartelu OPEC by měla těžba poklesnout na základě dohody z loňského listopadu o 0,2 mil. barelů denně.

Nyní má dohoda zůstat v platnosti až do prvního čtvrtletí příštího roku. Další prodloužení této dohody se může stát hlavním důvodem pro pokles nebo nárůst ceny ropy.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň
23. květen 2022, 08:00
Litva skoncovala s Ruskem úplně. Po ropě a plynu se odpojila i o elektřiny
20. květen 2022, 19:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se