Domů
Ropa
EIA: Produkce amerických rafinerií dosahuje rekordních hodnot

EIA: Produkce amerických rafinerií dosahuje rekordních hodnot

Ve čtyřtýdenním průměru (období končící posledním týdnem v červenci 2018) bylo dodáváno do amerických rafinerií ke zpracování více než 18 milionů barelů surové ropy denně (b/d). Vysoká produkce rafinerií je zapříčiněna domácí a mezinárodní poptávkou po motorovém benzínu a topném oleji.

V minulosti byl takto vysoký čtyřtýdenní průměr, který se přiblížil hranici 18 milionů b/d, dosažen v srpnu 2017. Následující týden však zasáhl USA hurikán Harvey, což vyústilo v rozsáhlé zavření rafinerií a odstavení rafinerií v oblasti Gulf Coast.

Navzdory rekordním dodávkám ropy ke zpracování nepřekročilo využití rafinerských kapacit rekord z roku 1998. Namísto vyššího koeficientu využití rafinerie zvýšily kapacitu zpracování. Kapacita rafinerií se v období 2011 až 2017 zvýšila o 881 tisíc b/d a koeficient využití vzrostl o 4,8 % – z 86,2 % na 91 %.

Rekordní maxima jsou z velké části hlavně díky středozápadní oblasti a oblasti Gulf Coast, která disponuje více než polovinou americké rafinerské kapacity ke zpracování ropy. Ve stejném čtyřtýdenním období s celostátním maximem dosáhla oblast Gulf Coast rekordních hodnot, které činily 9,5 milionů b/d. Středozápadní oblast disponuje druhou největší kapacitou a její průměr byl 4,1 milionů barelů denně (ve čtyřtýdenním období končím 1. června 2018).

Zdroj.

Americké rafinerie reagují na vysokou poptávku po ropných produktech, a to zejména po benzínu, topném oleji a naftě.  Čtyřtýdenní průměr dodávaného množství motorového benzínu je typicky nejvyšší v srpnu. Hodnoty předchozích dvou let byly 9,8 milionů barelů denně. Letošní průměr ve čtyřtýdenním období končícím 3. srpnem dosáhl hodnoty 9,7 milionů barelů za den.

Spotřeba topného oleje a nafty (měřena opět jako dodávané produkty) dosáhla během posledních čtyř týdnů v průměru 4 miliony b/d. K relativně vysoké domácí spotřebě se navýšil i jejich vývoz dosahující v průměru 1,2 milionů barelů denně. Celkově byl tedy průměr v tomto období 5,2 milionů barelů denně.

EIA ve svém krátkodobém energetickém výhledu (STEO) odhaduje, že roční průměr dodávaného množství do rafinerií bude 16,9 milionů b/d v roce 2018 a 17 milionů b/p v roce 2019. Pokud bude těchto hodnot dosaženo, znamenalo by to překonání rekordu z roku 2017 kdy byl roční průměr 16,6 milionů b/d.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Lubos
17. srpen 2018, 09:53

Pri svetovej spotrebe cez 96 MMbbl/d. USA spotrebuje skoro 20 % svetovej ropy... Uzasne

Inak pre predstavu, 96 MMbbl predstavuje jazero 1 x 1 km a viac nez 15 metrov hlboke... tolko ropy spotrebuje tento svet kazdy jeden den.

Jan Veselý
17. srpen 2018, 13:11

O frakovacím byznysu jsem včera četl moc zajímavou studii. Hlavně mě zaujaly celkové náklady (647 miliard USD) a celkové výnosy (324 miliard USD). A naděje na udržitelnou profitabilitu moc není. Až/jestli ten průmysl klekne, to bude tóčo. Globální recese do dvou let? Ať Trump odchází ve stylu jeho republikánských předchůdců?

ST FORD
19. srpen 2018, 11:43

„Ať Trump odchází ve stylu jeho republikánských předchůdců?"

Vy neumíte česky?

Carlos
19. srpen 2018, 13:37

Vy asi nemáte zkušenosti s tím když umíte obře další cizí jazyk, že? Prostě občas dojde ke kontaminaci vazbou z jiného jazyka, tady třeba angličtiny. Tady by to bylo asi "So Trump will leave office in style of his republican predecessors?" Celé sdělení pak asi "Global recession within two years? So Trump will leave office in style of his republican predecessors?"

Jan Veselý
19. srpen 2018, 16:38

Já vám to klidně napíšu jinak. Když končil mandát posledním dvěma republikánským prezidentům, byla vždy ekonomika USA v hluboké recesi. Trump má dobře nakročeno to zopakovat. Dělá stejné chyby jako Bushovi a případný krach faktů by byl dobrý spouštěč recese.

frank
17. srpen 2018, 14:46

Hezký a názorný příklad toho, co všechno se dá označit za studii :) Velmi podobná čísla autor " vytáhl" o velkých těžařských společnostech už někdy před 20 roky s tím, že za 5 let po nic neštěkne pes ani na burze ani v podnikání... a :) To je ten pán, který ještě v roce 2006 předpovídal, že už nebude objevena žádná těžitelná ropa a plyn, že ceny ropy budou stabilně nad 100 dolary za barel již za 10 let a že USA budou víc a víc závislé na Rusku a Saudech. No a skutečnost je taková, že byly objeveny značné a tak těžitelné zásoby ropy a plynu přímo v USA a USA se během cca 14 let od jeho předpovědi stanou net exportéry energie, toho pána ani nenapadlo, že se velká část amerického uhlí bude za 12 let pálit v Evropě a v Asii, protože budou mít dost mnohem čistšího plynu:)

loudil
18. srpen 2018, 22:12

Mám velké pochybnosti o šetrnosti těžby frakováním k přírodě. USA budou největší těžař ropy a plynu, ovšem se zdevastovaným územím /podzemím/. Zda to bude prospěšné ukáže budoucnost. V počátcích těžby uhlí také nikdo nepřemýšlel o krajině a přírodě a tak tu máme Severní Čechy. Nizozemci s radostí těžili ve velkém plyn, dnes tam mají častá zemětřesení a pukají jim domy. USA budou mít otrávené spodní vody. Voda nám nyní přitom dochází.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se