Goldman Sachs očekává pokles cen ropy až na úroveň okolo 20 dolarů za barel

21. březen 2020, 11:57
DomůRopaGoldman Sachs očekává pokles cen ropy až na úroveň okolo 20 dolarů za barel

Goldman Sachs, globální investičně bankovní společnost, snižuje vlivem strmého poklesu poptávky predikované ceny ropy. Jedná se tak již o druhé snížení predikovaných cen za poslední dva týdny. Dle názoru společnosti je hlavním hybatelem cen na trhu COVID-19 umožňující společenství OPEC+ výrazně stlačit tržní ceny.

Výhled Goldmanu nyní počítá s cenou ropy WTI ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru na úrovni pohybující se okolo 20 $/bbl, obdobně vidí také ropu Brent.

„Poptávkové ztráty napříč sektorem jsou bezprecedentní,“ pronesl Jeffrey Currie, vedoucí komoditních výzkumů. Dle dat společnosti poptávka poklesla až o 8 milionů barelů za den.

Během úterka nejprve Goldman snížil svou predikci pro WTI na 22 $/bbl, o pár hodin později predikci pro druhý kvartál letošního roku ale opět upravil pro WTI i Brent na 20 $/bbl.

Již v předešlých týdnech přitom Goldman svou predikci korigoval na 29 $/bbl pro WTI, pro Brent pak na 30 $/bbl. To již bylo po neúspěšném vyjednání o ropných škrtech ze strany OPEC+.

Pondělní závěrná cena pro WTI byla 28,7 $/bbl, pro Brent pak 30,05 $/bbl. Goldman tak predikuje další výrazný propad cen.

Nejistota na trhu

Časté korekce predikcí jen zdůrazňují nejistotu panující na trhu a volatilitu cen. Pro ropné producenty, jakožto i nové projekty spojené s fosilními palivy (např. zemní plyn – zkapalňovací zařízení), to bude znamenat, že případné úvěry budou hodnoceny jako vysoce rizikové.

„Zatímco se finanční trhy dívají do budoucna a pravděpodobně se po stabilizaci nákazy oživí, komoditní trhy jsou spotovými aktivy a musí se očistit o dnes se budující přebytky plynoucí z klesající poptávky a rostoucí nabídky,“ uvedl Currie.

Dle názoru společnosti je z dlouhodobého hlediska pravděpodobné, že nízké ceny trh opět vyváží, jelikož mnoho společností takto nízké ceny z finančního hlediska neunese, čímž poklesne nabídka a trh se poté opět octne ve „zdravější pozici“.