Domů
Ropa
Goldman Sachs očekává pokles cen ropy až na úroveň okolo 20 dolarů za barel
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Goldman Sachs očekává pokles cen ropy až na úroveň okolo 20 dolarů za barel

Ropa
2 komentáře
21. březen 2020, 11:57
Daniel Grecman

Goldman Sachs, globální investičně bankovní společnost, snižuje vlivem strmého poklesu poptávky predikované ceny ropy. Jedná se tak již o druhé snížení predikovaných cen za poslední dva týdny. Dle názoru společnosti je hlavním hybatelem cen na trhu COVID-19 umožňující společenství OPEC+ výrazně stlačit tržní ceny.

Výhled Goldmanu nyní počítá s cenou ropy WTI ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru na úrovni pohybující se okolo 20 $/bbl, obdobně vidí také ropu Brent.

„Poptávkové ztráty napříč sektorem jsou bezprecedentní,“ pronesl Jeffrey Currie, vedoucí komoditních výzkumů. Dle dat společnosti poptávka poklesla až o 8 milionů barelů za den.

Během úterka nejprve Goldman snížil svou predikci pro WTI na 22 $/bbl, o pár hodin později predikci pro druhý kvartál letošního roku ale opět upravil pro WTI i Brent na 20 $/bbl.

Již v předešlých týdnech přitom Goldman svou predikci korigoval na 29 $/bbl pro WTI, pro Brent pak na 30 $/bbl. To již bylo po neúspěšném vyjednání o ropných škrtech ze strany OPEC+.

Pondělní závěrná cena pro WTI byla 28,7 $/bbl, pro Brent pak 30,05 $/bbl. Goldman tak predikuje další výrazný propad cen.

Nejistota na trhu

Časté korekce predikcí jen zdůrazňují nejistotu panující na trhu a volatilitu cen. Pro ropné producenty, jakožto i nové projekty spojené s fosilními palivy (např. zemní plyn – zkapalňovací zařízení), to bude znamenat, že případné úvěry budou hodnoceny jako vysoce rizikové.

„Zatímco se finanční trhy dívají do budoucna a pravděpodobně se po stabilizaci nákazy oživí, komoditní trhy jsou spotovými aktivy a musí se očistit o dnes se budující přebytky plynoucí z klesající poptávky a rostoucí nabídky,“ uvedl Currie.

Dle názoru společnosti je z dlouhodobého hlediska pravděpodobné, že nízké ceny trh opět vyváží, jelikož mnoho společností takto nízké ceny z finančního hlediska neunese, čímž poklesne nabídka a trh se poté opět octne ve „zdravější pozici“.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
energetik II
21. březen 2020, 13:57

S tímto odhadem lze celkem souhlasit. Včerejší obchodování uzavřela WTI na 23 Dolarech a Brent na 27. Nic moc. S tím, jak rychle se šíří Covid 19 v Itálii, Španělsku ,Německu i USA nelze ve druhém kvartále 2020 čekat nic jiného, než ekonomickou recesi. Čína už se z toho sice v té době nějak vyhrabe, ovšem zase nebude mít komu exportovat své zboží., když v EU i USA bude recese.

Dušan
21. březen 2020, 23:36

Už sme "jedna dedina" ...

Problémy v každej veľkej ekonomike sa viac či menej premietajú po celom svete. Problém USA je i náš problém ... tak isto problém Číny je i náš problém ...

A samozrejme naše problémy + problémy USA sú pre Čínu zlou správou ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se