Domů
Ropa
Je hlubokomořská těžba ropy zpět? Náklady na těžbu v posledních letech značně poklesly

Je hlubokomořská těžba ropy zpět? Náklady na těžbu v posledních letech značně poklesly

I přesto, že jedním z hlavních témat ropného průmyslu je těžba břidlicové ropy v USA, tak v této oblasti paralelně probíhá další tichá revoluce. Náklady hlubokomořské těžby ropy se během posledních let významně snížily. Těžba ropy z hlubokomořských ložisek, která se v minulých letech  nevyplatila, se tak díky změně několika různých aspektů, již vyplatí.

Mexickém zálivu, asi 322 km od pobřeží Louisiany, se nachází obrovská plovoucí vrtná plošina Jack St. Malo společnosti Chevron. Tato těží ropu ze tří různých ropných ložisek, která jsou zhruba 24 km od sebe. Tento způsob těžby umožňuje soustava ropovodů vedoucí z vrtů k plošině a která ze tří ložisek čerpá více než 71 barelů ropy za minutu.

Tento způsob těžby z více ložisek najednou je součástí vlny inovací velkých ropných společností, jako jsou Chervon, BP a Royal Dutch Shell. Těžba břidlicové ropy v USA momentálně dominuje trhům, nicméně jiná tichá revoluce probíhá na moři. Zástupci průmyslu říkají, že kombinace nových technologií a inteligentních designů významně sníží obrovské náklady, které doposud hlubokomořskou těžbu činily jen stěží ziskovou.

Nové projekty cílí na náklady 35 – 40 USD za barel (777 – 888 Kč za barel), což je již konkurenceschopná cena těžbě břidlicové ropy. Snižování nákladů tedy umožní těžit ropu, kterou se dříve nevyplatilo těžit.

Mexický záliv byl doposud předvojem experimentování s hlubokomořskou těžbou ropy. Tento úspěch tedy může stimulovat těžbu na nových místech po celém světě, jako například v Brazílii, Guyaně, Mexiku, či Mosambiku, ale zároveň také vést k zintenzivnění těžby v samotných Spojených státech.

Ilustrační foto.

Vývoj hlubokomořské těžby v posledních letech

Vyšší ceny ropy od počátku 21. st. vedly k většině růstu těžby v Mexickém zálivu. V tomto období se budovaly největší a nejhlubší vrty. Náročnost a náklady nehrály tak významnou roli, když byla průměrná cena ropy vyšší než 100 USD za barel (2220 Kč za barel). Když cena ropy klesla na 28 USD za barel (621 Kč za barel), tak začaly být mnohé společnosti i projekty ztrátové.

BP, největší těžební společnost v Mexickém zálivu, nyní plánuje rozvíjet těžbu podobně, jako je tomu u plošiny Jack St. Malo. Místo budování nových plovoucích plošin bude pouze rozvíjet nová ložiska kolem existujících plošin a ropu do nich čerpat pouze ropovody. Toto je možné díky tomu, že dosah tohoto druhu ropovodů, vedoucích od ložiska k vrtné plošině, se významně zvýšil. Chevron očekává, že tyto ropovody budou moci mít délku až 96 km. Tento způsob těžby, tedy využití ropovodů místo výstavby nové plošiny, může podle výzkumníků z Wood Mackenzie Ltd ušetřit až 12 USD za barel (266 Kč za barel).

Je hlubokomořská těžba příliš riskantní?

Může se zdát, že společnosti s hlubokomořskou těžbou příliš riskují. Zvláště v kontextu rostoucí břidlicové těžby. Těžba ložiska břidlicové ropy Permian Basin se má během následujících pěti let více než zdvojnásobit a dosáhnout úrovně 5,4 milionů barelů ropy denně.Více z členů OPEC těží už pouze Saúdská Arábie.

BP ovšem nemá mnoho ložisek s břidlicovou ropu, a proto nemá jiné možnosti. Chevron pro změnu lákají obrovské objemy ropy, které je možné v hlubokomořských ložiscích získat. V Mexickém zálivu je možné těžit až 100 tisíc barelů ropy denně po několik dekád. Naopak těžba ropy z břidlicových ložisek vrcholí během několika měsíců.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Saúdskoarabský ropný gigant Aramco vydělal za čtvrtletí 1,2 bilionu korun
15. srpen 2022, 13:48
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se