Domů
Ropa
Kam směruje cena ropy? Politici a obchodníci se nemohou shodnout
shale oil rig břidlicová ropa

Kam směruje cena ropy? Politici a obchodníci se nemohou shodnout

Ropa
1 komentář
29. duben 2019, 14:35
Daniel Grecman

Obchodníci na trhu s ropou jsou skeptičtí vůči prohlášení Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, které slibuje vyrovnat nedodávku ze strany Íránu způsobenou sankcemi USA.

Konec výjimek pro kupce íránské ropy

Rozhodnutí o odstranění zbývajících výjimek pro kupce íránské ropy padlo po politickém vyjednávání, kterého se zúčastnili představitelé USA, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Z něho vyplynulo, že USA očekává nahrazení íránské produkce přinejmenším jedna-ku-jedné, čímž by se udržela cenová hladina na relativně stabilní úrovni. S tím souvisí i ujišťování ze strany politiků USA, že sankce uvalené na íránskou ropu se nepromítnou do cen pohonných hmot nebo nesníží dostupnost ropy.

Pohled politiků

„USA, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty jsou odhodlány zajistit, že globální trh s ropou bude dostatečně zásoben“, píše ve své pondělní tiskové zprávě Bílý dům.

„Trh s ropou je dobře zásoben a rovněž zásoby ropy jsou sezónně silné“, nechalo se slyšet ministerstvo zahraničních věcí USA v průvodním informačním sdělení odůvodňující odstranění výjimek ze sankcí pro nákupčí íránské ropy.

„Máme závazky ze zemí produkující ropu, včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, že se zvýší ropná produkce tak, aby vyrovnala nedostatek způsobený nedodávkou ropy ze strany Íránu“, prohlásilo ministerstvo. „Ostatní velcí producenti ropy naznačili trhu svou ochotu a schopnost zvýšit produkci, aby vykompenzovali další íránské snížení“

Ministerstvo dále uvedlo, že zásoby ropy v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) jsou nad pětiletým průměrem, přičemž produkce a export ropy z USA rostou.

Pohled obchodníků

Obchodníci na trhu s ropou ovšem smýšlejí jinak. Tvrdší sankce podle nich povedou ke snížení dodávek ropy na trh během druhé poloviny letošního roku, což vyústí v nedostatek ropy na trhu, snižování ropných zásob a následnému pravděpodobnému růstu cen.

Jejich sentiment se projevuje tzv. backwardation jevem, kdy jsou vzdálenější produkty levnější než jejich ekvivalenty s bližší dobou plnění. Spread šestiměsíčního kalendářního kontraktu vyskočil na rozdíl více než 3 $/barel. Před oznámením činil spread 2,5 $/barel a měsíc zpátky 1,2 $/barel. Takto vysoký kalendářní spread naznačuje, že obchodníci se domnívají, že trh bude v druhé polovině letošního roku velmi výrazně podzásoben. Prohlášení o zrušení výjimek tento sentiment podpořilo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Loudil
29. duben 2019, 15:44

Už se velmi těším na to, jak bude Trump po 4.květnu čučet, že Čína ho neposlechla a dál si vozí z Iránu plné tankery ropy. No, plně souhlasím s Čínou. Jedna země světa si nebude jednostranně vymýšlet a diktovat, co má dělat těch zbývajících 192 států OSN. Tomu už jsme dávno odrostli !, vyděrači z Washingtonu !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se