Írán: Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty přitahují smrt a kolaps na OPEC

7. květen 2019, 16:51
DomůRopaÍrán: Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty přitahují smrt a kolaps na OPEC

Mezi množstvím hrozeb, které Írán veřejně pronesl od uvalení sankcí ze strany USA na export ropy z Íránu, je i hrozba o kolapsu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu). To pokud členské země spolknou návnadu od USA a vyplní mezeru na trhu způsobenou sankcemi uvalenými na Írán a Venezuelu, informovala agentura Platts.

Íránský ropný ministr, Zanganeh, prohlásil a nepřímo obvinil dva členské státy OPEC z toho, že své nerostné bohatství využívají jako zbraň. Zmíněnými zeměmi jsou Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Saudská Arábie i Spojené arabské emiráty přijaly závazek OPECu o snížení produkce ropy, na kterém se členské země dohodly. Limit pro Sadskou Arábii je 10 311 miliónu barelů za den, pro Spojené arabské emiráty pak 3 072 miliónů barelů denně. Svůj závazek během měsíce března dodržely. Zanganeh proto svým výrokem, dle S&P Global Platts, reaguje na kontakt zmíněných zemí s USA a ujištění o zvýšení produkce tak, aby toto zvýšení nahradilo nedodávku Íránu a Venezuely způsobenou sankcemi.

„Využíváním ropy jako zbraně proti 2 zakládajícím státům OPEC (Venezuela a Írán), obrátili solidaritu OPEC na nejednotnou a přitahují tím na OPEC smrt a kolaps,“ pronesl Zanganeh s tím, že takto jednající země musí přijmout následky svého chování.

Írán i Venezuela trpí klesající produkcí ropy, protože kvůli sankcím musely omezit své nákupy importní země, jako je Indie, Jižní Korea a Kuba. Těžké časy budou navíc podtrženy odstraněním výjimek pro dovoz ropy z těchto zemí s platností od 2. 5. 2019.

Situace ve Venezuele

Po úterním chaotickém a neúspěšném pokusu o převrat se vyjasnilo několik věcí. První je to, že ozbrojené složky stojí za Nicolasem Madurem. Maduro si dále zvolil možnost nezatknout svého rivala a vůdce protestů Juana Guaida. Tím mu nadále umožňuje vést opozici a snahu o svržení režimu vedeného Madurem, píše se ve článku od Bloombergu.

Guaida více než 50 zemí uznává jako legitimního vůdce. V zemi, kde jsou stovky politických vězňů, dává nezatknutí Guida  z pohledu Madura smysl. Čím déle se Guaido a jeho spojenci budou pokoušet a selhávat, tím větší má režim šance zůstat u moci, píše se dále v článku.

„Maduro chápe, že strategicky je v jeho zájmu sledovat Guaida upadnout samotného. Zatknutím Guaida by dal opozici důvod k sjednocení,“ pronesl Geoff Ramsey, analytik Washington Office. „“, doplnil dále.

Venezuelská opozice vedla tajné rozhovory s Madurovým vnitřním kruhem o jeho vyšachování a ustanovení prozatímní vlády, citoval Wall Street Journal nejmenovaného zástupce USA a členy venezuelské opozice. Přestože toto vyjednávání selhalo, může sloužit jako podklad pro budoucí diskuze, jelikož z něj vyplynula garance pro výše postavené armádní činitele o zachování jejich funkcí.

Prezident USA, Donald Trump, je velkým zastáncem Guida a USA opakovaně nevyloučilo možnost vojenského zásahu. Přední armádní činitelé USA rovněž ve středu vyzvali Rusko a Kubu k tomu, aby přestaly podporovat Madurův režim.

„Režim si myslí, že toto je vrchol našeho snažení. Pletou se. Každý den počínaje dneškem budou konány protesty, než dosáhneme svobody,“ pronesl v úterý Guaido.