Íránské sankce jsou zrušeny, trhy čeká vlna ropy

DomůRopaÍránské sankce jsou zrušeny, trhy čeká vlna ropy

Sankce USA a EU uvalené na Írán kvůli jeho jadernému programu byly v sobotu večer zrušeny. Rozhodnutí přišlo poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii oznámila, že Írán splnil veškeré požadavky pro omezení jaderného programu.

Vliv zrušení sankcí se pravděpodobně projeví na cenách ropy. Írán je jedním z předních producentů ropy na světě, který před uvalením západních sankcí dosahoval denního exportu kolem 3 mil. barelů za den (bpd).

V současné době je denně po světě produkováno cca o 1,5 mil. bpd více než je aktuální spotřeba. To srazilo ceny až pod $30 za barel, některé investiční domy přitom ceny ropy brent vidí až u $20. V pondělí se ropa obchodovala kolem $28 za barel.

Podle tvrzení Íránu je možné přidat ke světovým dodávkám 500 tisíc barelů denně do několika hodin od zrušení sankcí. Dalších 500 tisíc bpd může exportovat v rozmezí 6-12 měsíců. Dostal by se tak na maximum exportu okolo 2,2 mil. bpd, kterých dosahoval v období před uvalením sankcí. Celková těžba je nyní kolem 3,1 mil bpd.

I přes obrovský pokles cen ropy, jehož důvodem je zejména přebytek těžby, se státy patřící k ropnému kartelu OPEC nedokázaly dohodnout na společném postupu těžby ropy.

V druhém lednovém týdnu se objevily zprávy o tom, že Írán bude svoji produkci zvyšovat postupně, přestože chtěl původně produkci maximálně zvýšit v co nejkratší době.

„Nemáme v úmyslu rozpoutat cenovou válku. Budeme po odstranění sankcí více obezřetní a pravděpodobně budeme produkci zvyšovat postupně. V současné době není důvod tlačit ceny ropy ještě níž.“
Mohsen Qamsari, ředitel sekce pro mezinárodní vztahy v Íránské národní ropné společnosti (pro Reuters)

Tato informace byla následně vyvrácena s tím, že Írán nebude produkci omezovat. Přesto existují pochybnosti o schopnostech Íránu v krátké době zvýšit množství ropy o deklarovaných až 1 mil bpd. Podle některých názorů není možné produkci zvýšit o více než 200-300 tisíc bpd do konce tohoto roku.

Po zrušení íránských sankcí chce EU bližší energetickou spolupráci

Zrušení sankcí bude mít vliv i na spolupráci EU a Íránu. V neděli oznámil evropský komisař pro energetiku Miguel Arias Canete, že v únoru plánují zástupci Evropské komise úvodní cestu do Íránu.

Hlavním důvodem cesty je možná diverzifikace dodávek ropy a zemního plynu do Evropské unie, která se snaží snížit závislost na Rusku. Potenciál pro spolupráci mají podle komisaře i další oblasti, jako je jaderná energetika nebo obnovitelné zdroje.

V oblastí zemního plynu se bude jde zejména o tzv. „Southern gas corridor“ a zkapalněný zemní plyn.