Výhled růstu poptávky po ropě v letošním roce se zhoršil kvůli nepříznivému výhledu globálního obchodu. V příštím roce by růst mohly podpořit stimulační opatření a rozvíjející se země. Uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle nového odhadu IEA očekává letos růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně, což je o 100.000 barelů denně méně, než čekala dosud. Příští rok se má poptávka zvýšit o 1,4 milionu barelů denně.

IEA upozornila, že ekonomická nálada slábne a to má dopady na poptávku po ropě.

„Zhoršující se výhled obchodu (je) společným tématem napříč všemi regiony,“ dodala.

V prvním pololetí se na nevýrazném růstu poptávky podílelo také zpomalení petrochemického průmyslu v Evropě, nadprůměrně teplé počasí na severní polokouli a stagnace poptávky po benzinu a naftě v USA.

V druhé polovině by růst poptávky měl oživit až na 1,6 milionu barelů denně díky vládním opatřením, která mají zmírnit ekonomické zpomalení, a vysoké spotřebě v rozvojových zemích.

„V krátkodobém horizontu pravděpodobně podpoří růst stimulační balíčky. navíc velké centrální banky zastavily nebo zpomalily zvyšování úrokových sazeb, což podpoří růst v druhém pololetí 2019 a v roce 2020,“ napsala IEA.

Sankce USA vůči Íránu a Venezuele, dohoda o omezení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, boje v Libyi a útoky na tankery v Ománském zálivu jen omezeně zvyšují obavy o dodávky. Růst dodávek z USA, ale i vyšší těžba v Brazílii, Kanadě a Norsku, zvýší dodávky ropy ze zemí mimo ropný kartel OPEC letos o 1,9 milionu barelů denně a příští rok o 2,3 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

Štítky: ropaIEA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *