Domů
Ropa
Mezinárodní energetická agentura snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě

Mezinárodní energetická agentura snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě

Ropa
Bez komentáře
14. červen 2019, 11:01
ČTK

Výhled růstu poptávky po ropě v letošním roce se zhoršil kvůli nepříznivému výhledu globálního obchodu. V příštím roce by růst mohly podpořit stimulační opatření a rozvíjející se země. Uvedla v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle nového odhadu IEA očekává letos růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně, což je o 100.000 barelů denně méně, než čekala dosud. Příští rok se má poptávka zvýšit o 1,4 milionu barelů denně.

IEA upozornila, že ekonomická nálada slábne a to má dopady na poptávku po ropě.

„Zhoršující se výhled obchodu (je) společným tématem napříč všemi regiony,“ dodala.

V prvním pololetí se na nevýrazném růstu poptávky podílelo také zpomalení petrochemického průmyslu v Evropě, nadprůměrně teplé počasí na severní polokouli a stagnace poptávky po benzinu a naftě v USA.

V druhé polovině by růst poptávky měl oživit až na 1,6 milionu barelů denně díky vládním opatřením, která mají zmírnit ekonomické zpomalení, a vysoké spotřebě v rozvojových zemích.

„V krátkodobém horizontu pravděpodobně podpoří růst stimulační balíčky. navíc velké centrální banky zastavily nebo zpomalily zvyšování úrokových sazeb, což podpoří růst v druhém pololetí 2019 a v roce 2020,“ napsala IEA.

Sankce USA vůči Íránu a Venezuele, dohoda o omezení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, boje v Libyi a útoky na tankery v Ománském zálivu jen omezeně zvyšují obavy o dodávky. Růst dodávek z USA, ale i vyšší těžba v Brazílii, Kanadě a Norsku, zvýší dodávky ropy ze zemí mimo ropný kartel OPEC letos o 1,9 milionu barelů denně a příští rok o 2,3 milionu barelů denně, napsala agentura Reuters.

Štítky:ropa
IEA

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se