Domů
Ropa
Naftogaz je připraven požádat soud o zástavu majetku Gazpromu
Finanční výsledky Gazprom

Naftogaz je připraven požádat soud o zástavu majetku Gazpromu

Ropa
Bez komentáře
9. duben 2018, 18:50
ČTK

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz je připravena obrátit se na soudy se žádostí o zabavení majetku, který má ruský plynárenský gigant Gazprom v Evropě. Učiní tak v případě, že od Gazpromu včas nedostane peníze nařízené mezinárodním arbitrážním soudem. Uvedl to dnes náměstek ředitele Naftogazu Jurij Vitrenko. Gazprom má podle rozhodnutí soudu vyplatit Naftogazu více než 2,5 miliardy USD (51,5 miliardy Kč).

„Pro nás je jasné, že pokud (tuto platbu) neprovedou, tak začneme brát do zástavy jejich plyn a další majetek Gazpromu v Evropě, ne na Ukrajině. Půjdeme k soudům v Evropě,“ řekl agentuře Reuters Vitrenko.

Upozornil však, že Naftogaz nebude usilovat o zabavení ruského plynu, který proudí přes Ukrajinu evropským klientům, protože Ukrajina nechce, aby EU měla dojem, že není spolehlivou tranzitní zemí.

Gazprom se vůči rozhodnutí soudu ve Stockholmu hodlá odvolat. Snaží se také zrušit dohodu o tranzitu plynu s Ukrajinou z roku 2009. Stupňuje se tak napětí, které by podle EU mohlo ohrozit tok plynu.

Naftogaz plánuje tento týden jednání s Gazpromem, které by podle ukrajinské firmy mělo být poslední předtím, než podá novou stížnost u stockholmského arbitrážního soudu. Mimo jiné požaduje kompenzace za to, že mu Gazprom tuto zimu odmítl dodávat plyn.

EU a západní klienti doufali, že stockholmská arbitráž vyřeší jeden z mnoha ožehavých sporů mezi Kyjevem a Moskvou. Místo toho obě strany zvyšují své nároky v době složitých jednání o budoucnosti tranzitu plynu přes Ukrajinu po ukončení současného kontraktu v příštím roce.

Vitrenko uvedl, že Gazprom pravděpodobně zcela zastaví tok plynu přes Ukrajinu a přesměruje tento plyn do dvou velkých nových plynovodů na severu a jihu.

Gazprom budova
Ilustrační foto

Spory kolem plynu jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Gazprom a Naftogaz se kvůli svým sporům obrátily na arbitrážní soud ve Stockholmu v červnu 2014. Spory se týkají smluv o dodávkách ruského plynu pro Ukrajinu a tranzitu ruského plynu do Evropy přes území Ukrajiny. Obě smlouvy jsou platné do 31. prosince 2019.

V případu smlouvy o dodávkách arbitrážní soud nařídil Naftogazu doplatit Gazpromu za dodávky. V druhém případě však soud rozhodl, že Gazprom musí doplatit Naftogazu za tranzit. Po započtení obou závazků Gazprom dluží Naftogazu více než 2,5 miliardy USD.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se