Domů
Ropa
Napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií potopilo jednání o zmrazení těžby ropy

Napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií potopilo jednání o zmrazení těžby ropy

Včerejší jednání mezi největšími ropnými producenty na zmrazení těžby na lednové úrovni skončila bez dosažení dohody. Saúdská Arábie trvá na tom, aby byl Írán součástí dohody. Představitelé Íránu naopak tvrdí, že takový požadavek není ani fér, ani logický.

Celkem 18 států, mezi kterými byli členové kartelu OPEC, Rusko a další přední těžaři ropy, se včera sešlo v katarském hlavním městě Dauhá (Doha), aby projednalo zmrazení těžby ropy na lednové úrovni. Ačkoliv jednání zpočátku dne dávala naději, že dohody bude dosaženo, opozice Saúdské Arábie, která v posledních dnech přitvrdila ve svém postoji, poslala veškeré naděje k ledu.

Představitelé Saúdské Arábie v podstatě smetli ze stolu dřívější návrh, když došli k závěru, že nemohou být součástí dohody, která dává volný prostor Íránu. Írán se ke zmrazení těžby odmítl připojit, jelikož jeho těžba a vývoz ropy se stále ještě vzpamatovávají z dlouholetých sankcí, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu a k jejichž zrušení došlo v polovině ledna.

„Tento požadavek přichází od zemí, které jsou zodpovědné za tuto nadbytečnou produkci ropy na trhu, protože v objemu těžby překročily své kvóty. O co se Írán momentálně snaží, je dostat se zpět a zajistit si svůj podíl na trhu. To, co Saúdská Arábie po Íránu žádá, není příliš fér ani logické,“ tvrdí ředitel íránské centrální banky Valiollah Seif.

Ačkoliv analytici neočekávali výraznější vliv dohody na současný převis těžby ropy nad poptávkou, dohoda měla přispět k oživení cen ropy, které se od léta 2014 propadly o více než 100 dolarů za barel.

Ropa Brent v očekávání dohody o zmrazení těžby a nabídky vzrostla od lednových minim o 60 % na téměř 45 dolarů za barel.

„Bez dohody se pravděpodobnost, že dojde k vyrovnání trhu, odsouvá až na polovinu roku 2017,“ tvrdí ropný analytik společnosti Natixis Abhishek Deshpande, který dodal, že ceny by mohly nyní spadnout až k hranici 30 dolarů za barel.

Zdroj úvodní fotografie: Bahrain Ministry of Foreign Affairs

Komentáře

(2)

Jan Veselý

18. duben 2016, 06:16

Jako příslušník té části světa, kterou živí práce "hlav a rukou" volám ono nesmrtelné sparťanské: "Vaše bída, naše radost!"

Tomáš Jirka

18. duben 2016, 07:23

Stydel jsem se to napsat verejne :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.