Domů
Ropa
Největší ruská ropná společnost Rosněfť je zpět v zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněfť je zpět v zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu ceny ropy zisk 43 miliard rublů (12,9 miliardy Kč), zatímco v prvním čtvrtletí byla ve ztrátě. Objem produkce pak firma, v níž má pětinový podíl britský energetický kolos BP, kvůli dohodě velkých těžařů v meziročním srovnání snížila o 13 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V prvním čtvrtletí měl Rosněfť ztrátu 156 miliard rublů. Cena ropy v té době klesla zhruba o dvě třetiny, zejména kvůli nadprodukci a šíření koronaviru. Druhé čtvrtletí loňského roku pak uzavřela společnost s čistým ziskem 194 miliard rublů.

Tržby za druhé čtvrtletí zveřejnila Rosněfť v dolarech a dosáhly 700 milionů USD (15,5 miliardy Kč). Při převodu částky se ruský podnik držel průměrného kurzu ruské centrální banky za dané období.

Trh s ropou se nyní zotavuje díky dohodě skupiny zvané OPEC+. Ta zahrnuje země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem. Skupina od května snížila těžbu v úhrnu téměř o deset milionů barelů denně, aby podpořila ceny ropy. Rozsah snížení se zhruba rovná desetině globální poptávky.

Rosněfť pokrývá přes 40 procent těžby ropy v Rusku. V období od dubna do června firma dodala 4,04 milionu barelů ropy denně, což je meziročně vlivem zmíněné dohody o snížení těžby o 13 procent méně.

„Vzhledem k tomu, že se ceny ropy a zpracovaných produktů zlepšily, naše finanční ukazatele vykázaly za druhé čtvrtletí 2020 pozitivní vývoj,“ uvedl v prohlášení šéf společnosti Igor Sečin.

Ten je spojencem prezidenta Vladimira Putina. „Získali jsme tak důvěru v oživení finančních výsledků společnosti v nadcházejícím období,“ dodal.

Kvůli propadu zájmu o leteckou dopravu se letošní poptávka celosvětově sníží o 8,1 milionu barelů ropy denně, předpověděla ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Proti předchozímu předpokladu výhled poptávky zredukovala o 140.000 na 91,9 milionu barelů denně. Nadále má ale za to, že spotřeba ropy bude příští rok o něco nižší než loni.

Letošní výhled poptávky po ropě ve středu snížil také OPEC. Oživení poptávky je podle něj navíc nejisté. Kartel odhaduje, že letos poptávka po surovině klesne o 9,06 milionu barelů denně, zatímco v červenci pokles odhadoval na 8,95 milionu barelů denně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.