Domů
Ropa
Německý ministr hospodářství vyzval OPEC ke zvýšení těžby
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Německý ministr hospodářství vyzval OPEC ke zvýšení těžby

Ropa
6 komentářů
21. březen 2022, 19:44
ČTK

Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes vyzval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení těžby. Během návštěvy Spojených arabských emirátů rovněž prohlásil, že země z oblasti Perského zálivu by se neměly snažit vydělávat na sankcích, které západní země uvalily na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

„Nežádám je, aby se k sankcím připojily. Ale žádám je, aby z evropských a amerických sankcí neprofitovaly,“ uvedl Habeck.

Válka na Ukrajině vedla k růstu cen ropy kvůli obavám z přerušení dodávek suroviny z Ruska. K rychlejšímu zvyšování produkce s cílem omezit růst cen již členské země OPEC vyzvaly také například Spojené státy.

Členské země Evropské unie se za více než tři týdny od začátku ruské invaze shodly na čtyřech balících bezprecedentních sankcí, které tvrdě dopadají na ruskou ekonomiku. Na podobě pátého balíku sankcí se dnes ministři zahraničí EU nedohodli; jeho rozsah by měli ve čtvrtek vytyčit unijní lídři na summitu v Bruselu.

Dosavadní sankce EU vůči Rusku nezasáhly vývoz energetických zdrojů, z něhož má Moskva klíčové příjmy. Embargo na jejich dovoz prosazují zvláště pobaltské země či Polsko, několik zemí včetně Německa, Nizozemska nebo Maďarska však s ohledem na energetickou závislost na Rusku rázné kroky odmítá.

Rusko je největším dodavatelem zemního plynu do Německa a a Habeck již zahájil několik iniciativ ke snížení energetické závislosti na Rusku. Ministr nicméně upozorňuje, že Německo se nemůže odpojit od ruských energetických surovin odpojit naráz.

pmh mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
maly jarda
21. březen 2022, 22:44

zábavná fraška jak tihle zelení demokrati prosí na kolenou u Katarců a Saudů aby jim poslali víc toho echt demokratického plynu a ropy

Jan Veselý
21. březen 2022, 23:06

Hmm, a co mají dělat? Oni chtěli rychlejší rozvoj alternativ, ale i v Německu existovalo příliš mnoho "chytráků" (a spousta z nich byla na významných postech), kteří akorát měli plné huby řečí o tom, co všechno nejde. Teď jsou ještě pořád příliš moc zaseklí ve fosilní energetice.

Maly Jarda
22. březen 2022, 00:03

je zajimavé že z Francie nikdo k islamistům o ropu a plyn žebrat nejezdí .. asi tam neměli dost ekologistů

mart
22. březen 2022, 13:13

No tak měli vzít své vlastní peníze a ukázat, že to jde.

Jan Stehlik
22. březen 2022, 09:59

Celý problém je v tom, že nastoupil green deal a celý sektor je podfinancován . Američtí těžaři břidlicových plynu zvýšení dodávek odmítli . SA je s USA na kordy kvuli Jemenu a Američané kontaktovali už i Venezuelu , ale tam je ten problém stejný (podfinancování) . Tudíž nejde kde brát a navíc to jsou vše nedemokratické státy . Hodně rezerv má třeba Gronsko , ale musela ty se tam vybudovat celá infrastruktura a tam zas budou zelení proti.

Vojvodik Petr
22. březen 2022, 14:56

Pěšky budou Zelení chodit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516