Domů
Ropa
Nízké ceny ropy trápí producenty z ropných písků v Kanadě

Nízké ceny ropy trápí producenty z ropných písků v Kanadě

Ropa
1 komentář
26. říjen 2017, 06:27
Jana Červinková

Kanadští producenti ropy z ropných písků se kvůli ceně ropy přibližně 50 USD za barel potýkají s problémy. Někteří malí producenti se pohybují na hranici rentability projektů. Velcí producenti se poté přeorientovávají spíše na malé projekty, vysokým investicím se vyhýbají.   

Mnoho malých producentů ropy z ropných písků v Kanadě odložilo své plány do budoucna na rozšiřování produkce. V posledních třech letech byly odloženy desítky projektů v zemi. Důvodem jsou stávající nízké ceny ropy, jelikož při ceně ropy přibližně 50$ za barel ropy nejsou schopni vydělat zpět vysoké vložené náklady.

V roce 2014 se očekávalo, že produkce z kanadských ropných písků se do roku 2030 zdvojnásobí a dosáhne zhruba 5 milionů barelů ropy denně (bpd), nyní se však již očekává, že to bude 3,7 milionů bpd.

Velké ropné společnosti, které v Kanadě působí, se nyní obrací spíše k nekonvenčním zdrojům ropy v USA, jako je například k Permian basin v Texasu. Tamější investice mají rychlejší návratnost a blízkost rafinériím přináší lepší cenu za barel. Podle dat kanadské a americké vlády produkce v Permian basin vzrostla o 21 % během dvanácti měsíců, zatímco produkce z ropných písků v Albertě o 9 %.

Problémy středně velkých producentů

Nejvíce jsou stávajícími cenami ropy poškozováni středně velcí producenti ropy v Kanadě. A to zejména kvůli vysokým vstupním nákladům projektů, které jsou mnohem vyšší ve srovnání s jinými významnými produkčními oblastmi. Producenti ropy z ropných písků od roku 2014 snížili provozní náklady zhruba o třetinu. Analytici ovšem odhadují, že vybudování nového termálního zařízení nutného k získávání ropy z ropných písků vyžaduje, aby byla cena amerického benchmarku okolo 60$ za barel. Letos se severoamerický benchmark WTI obchodoval za 42$ – 55$.

Příkladem projektu, který se potýká se zmiňovanými problémy je ložisko Hangingstone společnosti Athabasca Oil Corporation. Reuters zmiňuje, že podle původního plánu měla být produkce ložiska 80 000 bpd, nicméně stávající produkce je pouze 9 000 bpd a navýšena bude na 12 000 bpd. Hranice rentability tohoto projektu je 53$ za barel, což znamená, že momentálně společnost Athabasca na produkci z ložiska Hangingstone ztrácí peníze.

„(Athabasca) byla společnost vybudovaná, když byla cena ropy 100$ za barel. Tehdy jsme hledali financování pro vytvoření společného podniku a vybudování projektů od nuly až do gigantické velikosti. Realita je ale nyní jiná.“

CEO Athabasca Rob Broen

S rostoucím objemem získané ropy z jednoho ložiska se při produkci ropy z ropných písků snižují náklady na barel.

Velcí kanadští producenti se v současnosti zaměřují na menší projekty – zejména na rozšiřování, či znovu spuštění produkce stávajících ložisek. Velkým investičním projektům se vyhýbají.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jiří Valcha
28. prosinec 2019, 15:22

Dobrý den,¨

vedli jsme debatu o tom co se děje po tom co se pisky ''pročístí'', zda je to nějak použitelný materiál nebo ne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se