Nízké ceny ropy trápí producenty z ropných písků v Kanadě

26. říjen 2017, 06:27
DomůRopaNízké ceny ropy trápí producenty z ropných písků v Kanadě

Kanadští producenti ropy z ropných písků se kvůli ceně ropy přibližně 50 USD za barel potýkají s problémy. Někteří malí producenti se pohybují na hranici rentability projektů. Velcí producenti se poté přeorientovávají spíše na malé projekty, vysokým investicím se vyhýbají.   

Mnoho malých producentů ropy z ropných písků v Kanadě odložilo své plány do budoucna na rozšiřování produkce. V posledních třech letech byly odloženy desítky projektů v zemi. Důvodem jsou stávající nízké ceny ropy, jelikož při ceně ropy přibližně 50$ za barel ropy nejsou schopni vydělat zpět vysoké vložené náklady.

V roce 2014 se očekávalo, že produkce z kanadských ropných písků se do roku 2030 zdvojnásobí a dosáhne zhruba 5 milionů barelů ropy denně (bpd), nyní se však již očekává, že to bude 3,7 milionů bpd.

Velké ropné společnosti, které v Kanadě působí, se nyní obrací spíše k nekonvenčním zdrojům ropy v USA, jako je například k Permian basin v Texasu. Tamější investice mají rychlejší návratnost a blízkost rafinériím přináší lepší cenu za barel. Podle dat kanadské a americké vlády produkce v Permian basin vzrostla o 21 % během dvanácti měsíců, zatímco produkce z ropných písků v Albertě o 9 %.

Problémy středně velkých producentů

Nejvíce jsou stávajícími cenami ropy poškozováni středně velcí producenti ropy v Kanadě. A to zejména kvůli vysokým vstupním nákladům projektů, které jsou mnohem vyšší ve srovnání s jinými významnými produkčními oblastmi. Producenti ropy z ropných písků od roku 2014 snížili provozní náklady zhruba o třetinu. Analytici ovšem odhadují, že vybudování nového termálního zařízení nutného k získávání ropy z ropných písků vyžaduje, aby byla cena amerického benchmarku okolo 60$ za barel. Letos se severoamerický benchmark WTI obchodoval za 42$ – 55$.

Příkladem projektu, který se potýká se zmiňovanými problémy je ložisko Hangingstone společnosti Athabasca Oil Corporation. Reuters zmiňuje, že podle původního plánu měla být produkce ložiska 80 000 bpd, nicméně stávající produkce je pouze 9 000 bpd a navýšena bude na 12 000 bpd. Hranice rentability tohoto projektu je 53$ za barel, což znamená, že momentálně společnost Athabasca na produkci z ložiska Hangingstone ztrácí peníze.

„(Athabasca) byla společnost vybudovaná, když byla cena ropy 100$ za barel. Tehdy jsme hledali financování pro vytvoření společného podniku a vybudování projektů od nuly až do gigantické velikosti. Realita je ale nyní jiná.“

CEO Athabasca Rob Broen

S rostoucím objemem získané ropy z jednoho ložiska se při produkci ropy z ropných písků snižují náklady na barel.

Velcí kanadští producenti se v současnosti zaměřují na menší projekty – zejména na rozšiřování, či znovu spuštění produkce stávajících ložisek. Velkým investičním projektům se vyhýbají.