Domů
Ropa
Norský ropný gigant Equinor plánuje miliardové investice do rozvoje nejsevernějšího ropného pole na světě
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain

Norský ropný gigant Equinor plánuje miliardové investice do rozvoje nejsevernějšího ropného pole na světě

Norsko plánuje i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu, což si vyžádá další investice do rozvoje nových těžebních polí. Norská státní společnost Equinor tak v tomto týdnu představila plány na rozvoj ropného naleziště Wisting, který se má stát nejsevernějším ropným pole na světě.

Zásoby ropy v nalezišti Wisting, jež se nachází v oblasti Barentsova moře, se odhadují na zhruba 500 milionů barelů. Do rozvoje těžby, která by mohla být zahájena v roce 2028, Equinor plánuje investovat na 75 miliard norských korun, tedy bezmála 9 miliard dolarů.

Přestože konečné rozhodnutí o investici by mělo teprve padnout s termínem nejpozději do konce roku 2022, zatím se zdá být Equinor těžbě nakloněný. Konečné rozhodnutí o osudu projektu bude nicméně na norském parlamentu, který by o něm mohl hlasovat v průběhu roku 2023.

Nová norská vláda, která v zemi vládne od minulého měsíce, totiž již dříve vyjádřila podporu tamnímu ropnému průmyslu, který je významným zdrojem příjmů Norska a vytváří značnou řadu pracovních míst v zemi, a to navzdory rostoucímu tlaku ze strany ekologických organizací.

Společnost Equinor podle agentury Reuters ve středu uzavřela jeden z prvních kontraktů, a to s norskou skupinou Aker Solutions. Ta by v rámci kontraktu o hodnotě 350 milionů norských korun měla technické posouzení a návrh při plánování plovoucí jednotky pro těžbu ropy a její skladování. Součástí kontraktu má být i opce na další činnosti v rozsahu 8 až 12 miliard norských korun.

„Strategie kontraktu je založena na využití norských dodavatelů jejich zapojením v rané fázi a umožní využít lokální dodavatelský řetězec v Norsku,“ uvedla Mette Ottoeyová, ředitelka nákupu u společnosti Equinor.

Equinor v současné době drží v nalezišti 35% podíl, stejný podíl by po odkupu 25% podílu od rakouské OMV měla následně držet i švédská Lundin Energy. Zbylých 20 %, resp. 10 % připadá na norskou společnost Petoro a japonskou Idemitsu.

Komentáře

(3)

hellokitty

11. listopad 2021, 06:57

"i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu" - asi chybali v skole, ked sa preberali zavazky na znizovanie produkcie CO2, kazdopadne tak ako dnes uz financne institucie nechcu poistovat uhlie, tak mozno za 2 roky nebudu chciet poistovat ani ropne plosiny

Miroslav

11. listopad 2021, 07:44

Myslím že po letošní zimě v evropě, začnou pojišťovat i to uhlí.

Josef

11. listopad 2021, 10:09

Producenti energie reagují na růst ceny komodit růstem produkce aby co nejvíce vydělali.

Přechod na OZE je v podstatě propaganda letos v roce 2021 bude celosvětově rekordní růst používání fosilních paliv.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.