Norský ropný gigant Equinor plánuje miliardové investice do rozvoje nejsevernějšího ropného pole na světě
Norsko plánuje i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu, což si vyžádá další investice do rozvoje nových těžebních polí. Norská státní společnost Equinor tak v tomto týdnu představila plány na rozvoj ropného naleziště Wisting, který se má stát nejsevernějším ropným pole na světě.
Zásoby ropy v nalezišti Wisting, jež se nachází v oblasti Barentsova moře, se odhadují na zhruba 500 milionů barelů. Do rozvoje těžby, která by mohla být zahájena v roce 2028, Equinor plánuje investovat na 75 miliard norských korun, tedy bezmála 9 miliard dolarů.
Přestože konečné rozhodnutí o investici by mělo teprve padnout s termínem nejpozději do konce roku 2022, zatím se zdá být Equinor těžbě nakloněný. Konečné rozhodnutí o osudu projektu bude nicméně na norském parlamentu, který by o něm mohl hlasovat v průběhu roku 2023.
Nová norská vláda, která v zemi vládne od minulého měsíce, totiž již dříve vyjádřila podporu tamnímu ropnému průmyslu, který je významným zdrojem příjmů Norska a vytváří značnou řadu pracovních míst v zemi, a to navzdory rostoucímu tlaku ze strany ekologických organizací.
Společnost Equinor podle agentury Reuters ve středu uzavřela jeden z prvních kontraktů, a to s norskou skupinou Aker Solutions. Ta by v rámci kontraktu o hodnotě 350 milionů norských korun měla technické posouzení a návrh při plánování plovoucí jednotky pro těžbu ropy a její skladování. Součástí kontraktu má být i opce na další činnosti v rozsahu 8 až 12 miliard norských korun.
„Strategie kontraktu je založena na využití norských dodavatelů jejich zapojením v rané fázi a umožní využít lokální dodavatelský řetězec v Norsku,“ uvedla Mette Ottoeyová, ředitelka nákupu u společnosti Equinor.
Equinor v současné době drží v nalezišti 35% podíl, stejný podíl by po odkupu 25% podílu od rakouské OMV měla následně držet i švédská Lundin Energy. Zbylých 20 %, resp. 10 % připadá na norskou společnost Petoro a japonskou Idemitsu.
Mohlo by vás zajímat:
"i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu" - asi chybali v skole, ked sa preberali zavazky na znizovanie produkcie CO2, kazdopadne tak ako dnes uz financne institucie nechcu poistovat uhlie, tak mozno za 2 roky nebudu chciet poistovat ani ropne plosiny
Myslím že po letošní zimě v evropě, začnou pojišťovat i to uhlí.
Producenti energie reagují na růst ceny komodit růstem produkce aby co nejvíce vydělali.
Přechod na OZE je v podstatě propaganda letos v roce 2021 bude celosvětově rekordní růst používání fosilních paliv.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se