Domů
Ropa
Norský ropný gigant Equinor plánuje miliardové investice do rozvoje nejsevernějšího ropného pole na světě
Zdroj: Bureau of Safety and Environmental Enforcement / Public Domain

Norský ropný gigant Equinor plánuje miliardové investice do rozvoje nejsevernějšího ropného pole na světě

Ropa
3 komentáře
11. listopad 2021, 06:49
Eduard Majling
Norsko plánuje i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu, což si vyžádá další investice do rozvoje nových těžebních polí. Norská státní společnost Equinor tak v tomto týdnu představila plány na rozvoj ropného naleziště Wisting, který se má stát nejsevernějším ropným pole na světě.

Zásoby ropy v nalezišti Wisting, jež se nachází v oblasti Barentsova moře, se odhadují na zhruba 500 milionů barelů. Do rozvoje těžby, která by mohla být zahájena v roce 2028, Equinor plánuje investovat na 75 miliard norských korun, tedy bezmála 9 miliard dolarů.

Přestože konečné rozhodnutí o investici by mělo teprve padnout s termínem nejpozději do konce roku 2022, zatím se zdá být Equinor těžbě nakloněný. Konečné rozhodnutí o osudu projektu bude nicméně na norském parlamentu, který by o něm mohl hlasovat v průběhu roku 2023.

Nová norská vláda, která v zemi vládne od minulého měsíce, totiž již dříve vyjádřila podporu tamnímu ropnému průmyslu, který je významným zdrojem příjmů Norska a vytváří značnou řadu pracovních míst v zemi, a to navzdory rostoucímu tlaku ze strany ekologických organizací.

Společnost Equinor podle agentury Reuters ve středu uzavřela jeden z prvních kontraktů, a to s norskou skupinou Aker Solutions. Ta by v rámci kontraktu o hodnotě 350 milionů norských korun měla technické posouzení a návrh při plánování plovoucí jednotky pro těžbu ropy a její skladování. Součástí kontraktu má být i opce na další činnosti v rozsahu 8 až 12 miliard norských korun.

„Strategie kontraktu je založena na využití norských dodavatelů jejich zapojením v rané fázi a umožní využít lokální dodavatelský řetězec v Norsku,“ uvedla Mette Ottoeyová, ředitelka nákupu u společnosti Equinor.

Equinor v současné době drží v nalezišti 35% podíl, stejný podíl by po odkupu 25% podílu od rakouské OMV měla následně držet i švédská Lundin Energy. Zbylých 20 %, resp. 10 % připadá na norskou společnost Petoro a japonskou Idemitsu.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hellokitty
11. listopad 2021, 06:57

"i v následujících letech a desetiletích pokračovat v těžbě ropy a zemního plynu" - asi chybali v skole, ked sa preberali zavazky na znizovanie produkcie CO2, kazdopadne tak ako dnes uz financne institucie nechcu poistovat uhlie, tak mozno za 2 roky nebudu chciet poistovat ani ropne plosiny

Miroslav
11. listopad 2021, 07:44

Myslím že po letošní zimě v evropě, začnou pojišťovat i to uhlí.

Josef
11. listopad 2021, 10:09

Producenti energie reagují na růst ceny komodit růstem produkce aby co nejvíce vydělali.

Přechod na OZE je v podstatě propaganda letos v roce 2021 bude celosvětově rekordní růst používání fosilních paliv.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se