Domů
Ropa
Okresní soud Kalifornie zamítl žalobu proti pěti ropným společnostem

Okresní soud Kalifornie zamítl žalobu proti pěti ropným společnostem

Ropa
4 komentáře
7. červenec 2018, 14:33
Petr Vytlačil

Města San Francisco a Oakland zažalovala v září 2017 společnosti Chevron, Exxon, ConocoPhillips, Royal Dutch Shell a BP. Žaloba byla podána za účelem opatření k nápravě škod vzniklé při povodních, jak uvádí města. Součástí podané žaloby  jsou následky změny klimatu, na které se podílí právě výše jmenované ropné společnosti.

Kalifornský okresní soud tuto žalobu zamítl s tvrzením, že tato žaloba je specifická a vyžaduje komplexní posouzení zahraniční a domácí politiky, tudíž je mimo působnost tohoto soudu. Žaloba byla jednou z mnoha, které podala města a lokální správní celky po celé zemi. Uvádí, že činnost ropných společností vedla částečně k nárůstu přílivů, které poškodily pobřeží, silnice a další majetek, a vyžadují tedy opatření k nápravě škod.

„Nebezpečí uvedená v žalobě jsou skutečná. Jsou ale celosvětová a jejich příčiny jsou také globálního charakteru. Tento problém vyžaduje řešení v mnohem větším měřítku, než může být poskytnuto okresním soudem. Zůstává sice pravdou, že naše federální soudy mají pravomoc vytvořit zákonné opravné prostředky pro tvrzení založené na globálním oteplování. Na druhou stranu, soudy musí také respektovat a přesunout případ ostatním vládním institucím, když problém zjevně vyžaduje jejich řešení,“ bylo uvedeno v rozhodnutí okresního soudu.

Soudce Alsup napsal, že ačkoliv se vědci shodli, že spalování fosilních paliv zvyšuje hladinu oceánu, mohly by žaloby „narušit dosažení celosvětového konsenzu“ o sociálních výhodách a nevýhodách užívání paliv.

Chevron, který se ujal vedení v boji proti žalobě, uvedl, že rozhodnutí bylo důležité a dobře odůvodněné. Mluvčí Chervonu, Sean Comey řekl, že ačkoliv toto rozhodnutí není zavazující pro ostatní soudy, soudci by v podobných případech měli následovat Alsupovo rozhodnutí a žaloby také zamítnout.

„Tento boj teprve začíná a my očekáváme, že vyhrajeme,“ uvedl Richard Wiles, výkonný ředitel Centra pro integritu klimatu, jedna ze skupin která podpořila žalobu ropných společností.

Mluvčí Shellu řekl, že společnost považuje změnu klimatu za komplexní problém, který není k řešení pro soudy ale vyžaduje důkladnou vládní politiku.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Metan se zbytečně pálí při těžbě ropy, přitom ohřívá planetu. Čeští vědci ho chtějí převádět na metanol
21. červen 2022, 09:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Antonín Mikeš
8. červenec 2018, 19:49

Tak to mi přijde podobně absurdní jako žaloba na Fast Food za to že jsem ztloustl po jejich jídle.

Jan Veselý
8. červenec 2018, 20:59

Tady jde hlavně o to, že tyhle společnosti mají min. 30-40 let informace o problému, který částečně způsobují, je to výsledek jejich vlastního výzkumu, ale jejich reakce na tenhle fakt je, že o něm vědomě lžou a platí si lháře.

Martin Hájek
8. červenec 2018, 22:21

Tak to jste trošičku vedle. Skleníkový efekt objevil Svante Arrhenisu v roce 1896. Spalování fosilních paliv ovšem považoval za prospěšné, protože se bál nástupu další doby ledové, kterou mělo odvrátit. Od té doby se o "globálním oteplování" minimálně ve vědeckých kruzích nepřetržitě diskutuje, ta diskuse např. v ČR běžela poměrně intenzivně už za první republiky. Ovšem výsledky posunu klimatologie jsou přes obrovské utracené sumy zatím poměrně malé. Také se stále analyzují jen negativa, zatímco řada zemí na změně klimatu nepochybně vydělá (pokud je tato teorie správná, protože ono stále jde jen o teorii).

Martin Hájek
8. červenec 2018, 22:25

V USA jsou žaloby národní sport, něco jako ve Francii stávky. Na ulicích najdete inzeráty právníků, kteří vám nabízí, že zažalují nemocnici, kde vás ošetřili, že zažalují cokoliv, kohokoliv a kdykoliv. Takže není divu, že to různí borci stále zkouší, protože ono kdyby to vyšlo, tak je to samozřejmě pro právníky zlatá žíla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se