Domů
Ropa
OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů
Zdroj: Berardo62 / Flickr

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Ropa
Bez komentáře
25. květen 2018, 14:42
ČTK

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských zemích asi o milion barelů denně. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak a jeho saúdskoarabský protějšek Chálid Fálih dnes uvedli, že obě země jsou připraveny zmírnit omezení těžby ropy, aby rozptýlily obavy zákazníků z nedostatečných dodávek.

OPEC se předloni s Ruskem a několika dalšími těžařskými státy dohodl na omezení dodávek na trh o téměř 1,8 milionu barelů denně s cílem snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit ceny suroviny. Úroveň zásob už ale klesla do blízkosti cíle OPEC a cena severomořské ropy Brent minulý týden poprvé od listopadu 2014 překročila 80 dolarů za barel.

Novak navíc upozornil, že rozsah snížení produkce ve skutečnosti činí 2,7 milionu barelů denně, a to v důsledku propadu těžby v krizí zmítané Venezuele. Podle Falíha již zákazníci začínají mít obavy z nedostatku dodávek. Saúdskoarabský ministr ale zároveň předpověděl zpomalení růstu poptávky v příštím roce.

Ilustrační foto

Rozsah omezení těžby v dubnu podle zdrojů Reuters dosahoval 152 procent dohodnuté úrovně.

„Cílem rozhovorů je nyní snížit plnění dohody na 100 procent,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Představitelé OPEC a dalších těžařských zemí budou jednat 22. a 23. června ve Vídni, kde by mělo padnout konečné rozhodnutí.

Ceny ropy dnes kolem poledne kvůli vyhlídkám na zvýšení dodávek ztrácely téměř dvě procenta. Cena Brentu se pohybovala kolem 77,30 dolaru za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se nacházela v blízkosti 69,4 dolaru za barel. Do poloviny roku 2014 byl barel Brentu ještě nad 100 dolary, do konce roku 2016 ale klesl hluboko pod 50 dolarů.

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se