Domů
Ropa
OPEC kvůli koronaviru dál snížil výhled růstu poptávky po ropě

OPEC kvůli koronaviru dál snížil výhled růstu poptávky po ropě

Ropa
Bez komentáře
11. listopad 2020, 17:13
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli dalšímu růstu počtu infikovaných novým koronavirem opět snížila výhled celosvětového růstu poptávky po ropě na příští rok. Nyní počítá s růstem pouze o 6,25 milionu na 96,26 milionu barelů denně. To je zhruba o 300.000 barelů denně méně, než OPEC čekal před měsícem.

Slabší oživení poptávky by mohlo OPEC a jeho spojence, tedy skupinu označovanou jako OPEC+, přimět k tomu, aby odložila plánované zvýšení těžby od příštího roku. OPEC+ má o výši těžby jednat na zasedání, které se koná 30. listopadu a 1. prosince. Poradní výbor skupiny se sejde příští týden.

Nedávné rozhodnutí evropských vlád zavřít restaurace a podpořit práci z domova podle OPEC negativně zasáhne poptávku do konce letošního roku. Dopady pandemie na trh s ropou pak přetrvají až do poloviny příštího roku.

„Oživení poptávky po ropě bude vážně narušeno a předpokládá se, že stagnace v dopravě a poptávky po průmyslových palivech potrvá do poloviny roku 2021,“ uvedl OPEC ve zprávě.

Ilustrační foto

Ceny ropy se v tomto týdnu zvyšují a barel typu Brent se dostal nad 45 dolarů, maximum za více než dva měsíce. Reagují tak na zprávu farmaceutických firem Pfizer a BioNTech, že jejich vakcína na covid-19 je podle počátečních testů účinná z více než 90 procent.

V rámci boje s letošním propadem poptávky po ropě se OPEC+ dohodl od 1. května na koordinovaném snížení těžby ropy o rekordních 9,7 milionu barelů denně. To představuje zhruba deset procent globální spotřeby. Toto snížení bylo v srpnu zmírněno na 7,7 milionu barelů a další zvýšení těžby o dva miliony barelů denně plánoval OPEC+ od ledna.

Vzhledem k tomu, že případů nemoci covid-19 přibývá a ceny jsou pod tlakem, Alžírsko dnes uvedlo, že podpoří návrh, aby škrty zůstaly na současné úrovni. Saúdská Arábie tento týden oznámila, že dohodu by bylo možné vylepšit, možná i nad rámec toho, co čekají analytici, poznamenala agentura Reuters.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se