OPEC kvůli koronaviru snížil odhad růstu světové poptávky po ropě

12. únor 2020, 16:42
DomůRopaOPEC kvůli koronaviru snížil odhad růstu světové poptávky po ropě

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli epidemii nového koronaviru snížila odhad letošního růstu globální poptávky po ropě o 230.000 barelů na 990.000 barelů denně. Vyplývá to z měsíční zprávy kartelu OPEC o situaci na trhu s ropou.

„Vliv epidemie koronaviru na čínskou ekonomiku zvýšil nejistotu ohledně globálního hospodářského růstu v roce 2020, a tím pádem také ohledně růstu globální poptávky po ropě,“ uvedl OPEC ve své zprávě.

Kartel dnes rovněž předpověděl, že poptávka po jeho ropě bude v letošním roce činit v průměru 29,3 milionu barelů denně. To je o 200.000 barelů denně méně, než dosud předpokládal. V lednu těžba OPEC podle dnešní zprávy klesla o 509.000 barelů denně na 28,86 milionu barelů denně, a to kvůli nedávné dohodě o výraznějším omezení dodávek na trh i kvůli výpadkům produkce v Libyi.

Kartel OPEC a jeho spojenci se předloni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Loni v prosinci se rozhodli snížení prohloubit o dalších 500.000 barelů denně, tedy na 1,7 milionu barelů. Rozšířená dohoda platí do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Cílem snížení produkce je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Minulý týden se výbor kartelu OPEC a jeho spojenců v reakci na vliv nového koronaviru na poptávku rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Zatím však není jasné, jak se k tomuto doporučení postaví Rusko.