Domů
Ropa
OPEC kvůli koronaviru snížil odhad růstu světové poptávky po ropě
Těžba ropy

OPEC kvůli koronaviru snížil odhad růstu světové poptávky po ropě

Ropa
Bez komentáře
12. únor 2020, 16:42
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli epidemii nového koronaviru snížila odhad letošního růstu globální poptávky po ropě o 230.000 barelů na 990.000 barelů denně. Vyplývá to z měsíční zprávy kartelu OPEC o situaci na trhu s ropou.

„Vliv epidemie koronaviru na čínskou ekonomiku zvýšil nejistotu ohledně globálního hospodářského růstu v roce 2020, a tím pádem také ohledně růstu globální poptávky po ropě,“ uvedl OPEC ve své zprávě.

Kartel dnes rovněž předpověděl, že poptávka po jeho ropě bude v letošním roce činit v průměru 29,3 milionu barelů denně. To je o 200.000 barelů denně méně, než dosud předpokládal. V lednu těžba OPEC podle dnešní zprávy klesla o 509.000 barelů denně na 28,86 milionu barelů denně, a to kvůli nedávné dohodě o výraznějším omezení dodávek na trh i kvůli výpadkům produkce v Libyi.

Kartel OPEC a jeho spojenci se předloni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Loni v prosinci se rozhodli snížení prohloubit o dalších 500.000 barelů denně, tedy na 1,7 milionu barelů. Rozšířená dohoda platí do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Cílem snížení produkce je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Minulý týden se výbor kartelu OPEC a jeho spojenců v reakci na vliv nového koronaviru na poptávku rozhodl doporučit dočasné snížení těžby ropy o dalších 600.000 barelů denně. Zatím však není jasné, jak se k tomuto doporučení postaví Rusko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516