Domů
Ropa
OPEC+ přesunul jednání o produkci na později, cena ropy prohloubila pokles
Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Zdroj: Berardo62 / Flickr

OPEC+ přesunul jednání o produkci na později, cena ropy prohloubila pokles

Ropa
Bez komentáře
22. listopad 2023, 16:16
ČTK

Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, odložila ministerské jednání o produkci o čtyři dny na 30. listopadu. OPEC to uvedl ve svém dnešním sdělení. Překvapivé oznámení ovlivnilo trh s ropou, její ceny začaly prohlubovat pokles, uvedla agentura Reuters.

OPEC nezdůvodnil, proč jednání o produkci přesunul na později. Agentura Bloomberg už dříve informovala, že zasedání OPEC+ by mohlo být odloženo, vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie vyjádřila nespokojenost s těžbou v ostatních zemích.

Analytici před odkladem předpovídali, že OPEC+ pravděpodobně prodlouží nebo i prohloubí dohodu o snížení dodávek ropy do příštího roku. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu OPEC, už v červenci přikročila k dobrovolnému snížení těžby o milion barelů denně. Tato dobrovolná redukce doplnila širší dohodu skupiny OPEC+ o omezení dodávek na trh.

Severomořská ropa Brentamerická lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesají už čtyři týdny v řadě. Dnes odpoledne cena obou typů ropy vykazovala pokles téměř o čtyři procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se