Domů
Ropa
OPEC je připraven navýšit produkci ropy o 1,5 milionů barelů/den
Dodávky ropy OPEC

OPEC je připraven navýšit produkci ropy o 1,5 milionů barelů/den

Ropa
Bez komentáře
15. červen 2018, 15:42
Michael Němý

OPEC je připraven spolu s dalšími spřízněnými státy v čele s Ruskou federací zvýšit svou produkci ropy. V současné době diskutovaným objemem je 1,5 milionů barelů ropy denně. Takovéto množství by dokázalo nahradit i omezený export z Venezuely a Íránu. Rozhodnutí by mělo padnout 22. června.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) společně se svými spojenci rozhodla v lednu roku 2017 snížit svou produkci ropy o přibližně 1,8 milionů barelů denně. Cílem tohoto opatření, na jehož zavedení měla velký podíl Saúdská Arábie a Rusko, bylo opětovné navýšení ceny ropy. Ta se ještě v roce 2016 pohybovala kolem 30 dolarů za barel, dnes již však dosahuje kolem 76 dolarů za barel.

Na plánované vídeňské konferenci 22. června se proto mají sejít zástupci OPECu spolu s deseti spolupracujícími státy exportujícími ropu a rozhodnout o budoucnosti stávající strategie omezené těžby. Saúdská Arábie spolu s Ruskem jsou pro postupný nárůst produkce. O zvýšení exportu ropy má zájem také americký prezident Donald Trump, který upozorňuje na současné problémy Venezuely, kvůli kterým klesá produkce této jihoamerické země. Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává pokles produkce Venezuely v příštím roce na 800 tisíc barelů denně ze současné hodnoty téměř 1,4 milionu.

Negativní dopad na světovou produkci ropy bude s největší pravděpodobností mít také opětovné uvalení amerických sankcí na Írán.

Ruský ministr energetiky Alexandra Novakov při včerejší schůzce se svým saúdským protějškem Khalidem al-Falihem naznačil, že jedním z možných budoucích scénářů by mohlo být postupné navyšování produkce zúčastněných států celkem o 1,5 milionů barelů denně. Konec omezení těžby by mohl nastat již od 1. července.

Dle IEA je Rusko schopné zvýšit svou produkci ropy o 300 tisíc barelů denně, na zbylých 1,2 milionech by se podílely ostatní zúčastněné země.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se