Domů
Ropa
OPEC+ zvýší těžbu o dalších 400.000 barelů denně, jak plánoval

OPEC+ zvýší těžbu o dalších 400.000 barelů denně, jak plánoval

Ropa
2 komentáře
2. prosinec 2021, 18:27
ČTK

Skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, v lednu podle plánu zvýší těžbu o dalších 400.000 barelů za den. Dodrží tak svoji dosavadní politiku měsíčního zvyšování těžby ropy navzdory obavám, že uvolnění zásob ropy v USA a nová varianta koronaviru mohou způsobit další propad cen. Oznámil to OPEC+ po dnešním zasedání. Ceny ropy v reakci na zprávu prohloubily propad.

Skupina se v červenci dohodla, že bude od srpna každý měsíc zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů. Někteří analytici se však domnívali, že by OPEC+ v lednu nemusel ke zvýšení produkce přikročit kvůli obavám, že poptávku po pohonných hmotách zasáhnou kroky k omezení šíření koronavirové varianty omikron. Není také jisté, jaké dopady bude mít na trh s ropou oznámení Spojených států a dalších velkých konzumentů z minulého týdne, že uvolní své nouzové zásoby ropy, aby zmírnily ceny energií.

Krátce po 15:00 SEČ, kdy agentura Reuters s odvoláním na zdroje oznámila rozhodnutí skupiny, vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles přibližně o 3,6 procenta na 66,41 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 3,8 procenta a pohybovala se kolem 63,11 USD za barel. Později sice část ztrát smazala, i tak se ropa Brent pohybuje pod 70 USD za barel, což je hluboko pod říjnovým tříletým maximem nad 86 USD. V listopadu pak ceny ropy zaznamenaly největší pokles od počátku pandemie.

Reuters upozornil, že navzdory dohodě nebudou zřejmě producenti schopni dodat na trh tolik ropy, kolik jim dohoda umožňuje. OPEC v listopadu podle průzkumu zvýšil těžbu jen o 220.000 barelů denně, zatímco dohoda mu umožňovala těžbu zvýšit až o 254.000 barelů denně. Přispěla k tomu zřejmě skutečnost, že někteří členové nemají kapacitu na další zvýšení.

Skupina OPEC+ se loni v dubnu dohodla na snížení těžby o rekordních 9,7 milionu barelů denně. Reagovala tím na prudký pokles cen ropy v důsledku pandemie nemoci covid-19. Ve druhé polovině loňského roku ale začala omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodla, že bude od srpna měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů denně.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ceny ropy dál rostou kvůli obavám ohledně dodávek
28. červen 2022, 17:08
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
josef
3. prosinec 2021, 10:30

Vývoj spotřeby ropy je přinejmenším nejistý, COVID hodně zamíchal kartami, dá se předpokládat, že vyspělý svět se už na svojí před-covidovou spotřebu ropy nikdy nevrátí pro OPEC to budou těžké časy, protože najednou bude mít zákazníky z převážně chudých zemí ,které jsou mnohem více citliví na cenu a ceny alternativ pořád klesají. Vyhnat cenu ropy na současná maxima v době transformace světové ekonomiky po epidemii byla osudová chyba, protože se dělaly dluhodobá strategická rozhodnutí a mnoho států ceny ropy v těchto rozhodnutích zohlednilo což bude mít dalekosáhlý dopad v druhé polovině 20 tých let.

Carlos
3. prosinec 2021, 12:58

Bůh ví jak to se spotřebou ropy ve vyspělém světě bude, vzhledem k tlaku na ukončení spalování uhlí, potřebě záložních elektráren, nestabilitě "on-line" plynu a snadné skladovatelnosti kapalných paliv může poptávka po ropných palivech jít nahoru.

Na druhou stranu nám proti tomu půjde nevyhnutelně "peak" nebo "plateau labour", tam už někde jsme, a "peak/plateau population", tam budeme během dalších 10-15 let, pokud tam už nejsme teď. Na druhou stranu to bude vyžadovat masivní investice do infrastruktury a automatizace aby se toto kompenzovalo, bude třeba výrazně zrychlit obraty vozidel a hmotnost na osobu zajišťující přepravu. V dopravě byly problémy s nedostatkem lidí už před covidem. Po něm se to bude jenom dále zhoršovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se