Domů
Ropa
OPEC zvýšil výhled růstu poptávky po ropě, vyzval k investicím
Zdroj úvodního obrázku:  Outside the Beltway

OPEC zvýšil výhled růstu poptávky po ropě, vyzval k investicím

Ropa
4 komentáře
31. říjen 2022, 16:25
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila prognózu světové poptávky po ropě ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. K uspokojení této poptávky bude potřeba do roku 2045 investovat do ropného průmyslu 12,1 bilionu USD (299 bilionů Kč), uvedl OPEC v dnešním výhledu. OPEC potvrdil dřívější odhad, že poptávka po ropě se ustálí po roce 2035. Názor OPEC je v kontrastu s dalšími prognózami, které počítají s tím, že poptávka dosáhne vrcholu před rokem 2030 kvůli růstu obnovitelné energie a elektrických aut. Podle zprávy má světová poptávka po ropě v příštím roce stoupnout ve srovnání s letošním rokem o 2,7 milionu barelů denně na 103 milionů barelů denně. Odhad na příští rok je o 1,4 milionu barelů denně vyšší než v loňské předpovědi. Revize směrem nahoru je odrazem silnějšího oživení a vysokého zaměření na otázky energetické bezpečnosti, které způsobily pomalejší nahrazování ropy jinými palivy, jako je zemní plyn, jehož cena prudce vzrostla kvůli invazi Ruska na Ukrajinu. Do roku 2030 OPEC očekává zvýšení poptávky na 108,3 milionu barelů denně. To je více než očekával v roce 2021. Do roku 2045 pak očekává růst poptávky na 109,8 milionu barelů denně, loni předpokládal, že v roce 2045 bude poptávka činit 108,2 milionu barelů denně. Generální tajemník OPEC Haísám Ghais uvedl, že odhad nutných investic do ropného průmyslu je vyšší než loni. Dodal, že velké obavy vyvolávají chronicky nedostatečné investice do světového ropného průmyslu v posledních letech kvůli útlumu odvětví, pandemii covid-19 a politice zaměřené na ukončení financování projektů v oblasti fosilních paliv. OPEC a jeho spojenci, tedy skupina známá jako OPEC+, snižují těžbu, aby podpořili ropný trh. Zpráva uvádí, že omezování dodávek bude pokračovat ve střednědobém výhledu a těžba OPEC v roce 2027 by měla být nižší než v roce 2022, protože se zvýší těžba v zemích mimo kartel. OPEC je však ohledně svých vyhlídek optimistická a očekává, že její podíl na trhu poroste.

„Očekává se, že ropa zůstane palivem číslo jedna v globálním mixu primárních energií,“ uvádí zpráva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Stehlik
31. říjen 2022, 18:40

Mají pravdu . Fosilní paliva bude zásadní záloha obnovitelných zdroju . Myslím tím plyn a ropu co budou vytlačovat uhlí . Jaderky asi nikdy nebudou záloha občasných zdroju . Ty budou pro kontinuální výrobu .

Problém tedy nastává u green dealu a jeho prosazování v peněžním prumyslu (uvěry , pojištění ). Ropu a plyn tedy budou financovat země jako čína , rusko a ropné emiráty . Západ pokrytecky bude tlačit na omezování financování , ale bude ty fosilní zdroje potřebovat . Velký otazník bude indopacifický region , kde jsou miliardy lidí a rust ekonomiky automaticky požaduje rust energií . Tam to bude budoucí ekonomický obr. Evropa bude zaostávat díky drahým energiím a usa budou jako vždy mít levné zdroje .

Přemek z Mělníka
31. říjen 2022, 19:03

Bez fosilních paliv to dlouho nepůjde. I obnovitelné zdroje mají svoje limity....,pořád nefouká, v zimě málo sluníčka a i vody v řekách ubývá a přejít na metan z bioodpadů je hodně drahé...

Pravoslav Motyčka
31. říjen 2022, 20:28

Spotřeba ropy se bude odvíjet od její ceny stejně tak investice. ČR má stejnou spotřebu ropy jako v 2 polovině 80 tých let. Potřebujeme asi 200 tis barelů denně. Vyspělé ekonomicky mají asi o 5% vyšší spotřebu ropy proti stejnému období. Přitom posledních 10 let spotřeba slabě klesá. Mnoho lidí si myslí, že spotřeba ropy půjde rychle dolů díky novým technologiím , jenže spotřeba ropy se celosvětově vyrovnává a její spotřeba rychle roste zejména v Asii , proto globálně poptávka neklesá.

Ivan Švančara
31. říjen 2022, 23:23

no ale ked tym zelenym to v tej excelovskej tabulke tak pekne vychadzalo. Ked pan Wagner upozornoval na nezrovnalosti, tak sme ho odbavili nalepkou ruso fila. Nam teraz zostala nalepka de bila.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se