Domů
Ropa
Opozice Keystone XL se stále snaží bojovat proti jeho výstavbě i po získání posledních důležitých povolení
Keystone XL pipeline

Opozice Keystone XL se stále snaží bojovat proti jeho výstavbě i po získání posledních důležitých povolení

I přesto, že v listopadu ropovod Keystone XL získal povolení od regulačního úřadu v Nebrasce, tak se hlavní opoziční skupina projektu v Nebrasce snaží jeho realizaci stále zabránit. Hlavním argumentem je fakt, že povolení bylo uděleno jiné trase ropovodu, než byla v přihlášce podané společností TransCanada. To mimo jiné znamená, že se nyní ropovod týká jiných pozemků, jejichž majitelé nebyli součástí přípravné fáze.

Ropovod má přivádět kanadskou ropu do amerických rafinérií na pobřeží Mexického zálivu. Již od svého oznámení před 10 lety je projekt předmětem velkých kontroverzí a čelil mnohým překážkám a kritice. Oponenty projektu jsou mj. i environmentalisté, kteří z něj vytvořili symbol boje proti fosilním palivům a globálnímu oteplování. Na počátku tohoto roku byl projekt oživen díky podpoře prezidenta Donalda Trumpa.

Změna trasy ropovodu Keystone XL v Nebrasce

Hlavní opoziční skupina ropovodu Keystone XL v americkém státě Nebraska, Bold Nebraska, se snaží sjednotit všechny oponenty projektu. V listopadu byla státem schválena nová trasa plynovodu, která ovšem plně nekoresponduje s původní plánovanou trasou. To vede k tomu, že se projekt nyní dotýká jiných majitelů pozemků, kteří podle této opoziční skupiny ale neměli prostor se během přípravné fáze vyjádřit. Právníci spolupracující s Bold Nebraska kromě toho argumentují, že nebraští regulátoři neměli pravomoci alternativní trasu projektu schválit.

Původní (tečkovaná) a schválená (červená) trasa ropovodu Keystone XL ve státě Nebraska. Zdroj: nytimes.com

Keystone XL by tak mohl být zpožděn, pokud by se Bold Nebraska za podpory majitelů nyní dotčených pozemků podařilo prosadit nové schvalovací řízení. TransCanada, jediný majitel projektu, ovšem požádala o retrospektivní změnu trasy v přihlášce regulačnímu úřadu, aby se výše popsaným problémům vyhnula. Úřad tento požadavek nyní zpracovává.

Organizace Bold Nebraska se nyní setkává s majiteli půdy, kterých se nová trasa ropovodu dotýká. Mezi nejčastější obavy majitelů pozemků patří znečištění půdy a podzemních vod, které jsou zdrojem pitné vody.

TransCanada říká, že ropovod by byl dobrý pro ekonomiku USA a že by byl provozován bezpečně. Podle společnosti má ropovod zhruba 90% podporu mezi majiteli půdy podél navrhované trasy Keystone XL, ovšem společnost doposud nezačala hledat podporu u majitelů pozemků podél schválené trasy.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.