PKN Orlen loni klesl čistý zisk o 23,2 procenta, tržby vzrostly

24. leden 2019, 16:48
DomůRopaPKN Orlen loni klesl čistý zisk o 23,2 procenta, tržby vzrostly

Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol, klesl loni meziročně čistý zisk o 23,2 procenta na 5,5 miliardy zlotých (33 miliard korun). Tržby koncernu naopak proti roku 2017 vzrostly o 15 procent na 110 miliard zlotých (660 miliard korun). Firma o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

„Přes vysoce náročné makroekonomické prostředí – například více než 30procentní meziroční nárůst průměrné ceny ropy, se nám podařilo dosáhnout stabilních výsledků. Ty jsou důkazem naší trvalé snahy o dosažení cílů a efektivního řízení na všech úrovních organizace,“ uvedl předseda představenstva PKN Orlen Daniel Obajtek.

Rekordní provozní výsledek (EBITDA LIFO) ve výši 2,8 miliardy zlotých (16,8 miliardy korun) podle firmy zaznamenal maloobchodní segment, a to především díky sedmiprocentnímu meziročnímu růstu prodejů.

„Loňský vývoj v tomto segmentu byl ovlivněn zejména výsledky za čtvrté čtvrtletí, kdy se zvýšila marže z prodeje pohonných hmot společnosti Orlen Deutschland v důsledku omezených dodávek na německém trhu, způsobených narušením fungování místního logistického řetězce,“ sdělila společnost.

PKN Orlen dále uvedla, že v posledním čtvrtletí loňského roku došlo k meziročnímu zvýšení rafinérské marže o 0,6 dolarů za barel, zatímco průměrná cena ropy Brent vzrostla meziročně o osm dolarů za barel na 69 dolarů za barel.

„Ve sledovaném období poklesl i průměrný kurz polské měny vůči americkému dolaru a euru. Vzrostla spotřeba paliva v Polsku a České republice se současným poklesem spotřeby v Německu. Na litevském trhu klesla spotřeba motorové nafty oproti zvýšení spotřeby benzinu,“ dodala firma.

Český petrochemický holding Unipetrol dnes oznámil, že loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard korun. Firmě také vzrostly tržby, meziročně o sedm procent na 130,8 miliardy korun. Výsledky jsou tak opět rekordní. Unipetrol je součástí PKN Orlen od roku 2005.

Štítky: ropaPKN Orlen