Počet ropných vrtů v USA v posledním týdnu vzrostl o 10, přičemž tento rok se jejich počet zvýšil již o 102, resp. o cca 14 %. Ceny ropy v posledních týdnech rostou, čím dál více těžařům se tak vyplatí uvádět nové ropné vrty do provozu.

Za pozvolným nárůstem počtu těžebních vrtů nelze hledat nic jiného než aktuální relativně vysoké ceny ropy. Brent se nyní obchoduje za cenu kolem 77 USD/barel, americká lehká ropa WTI těsně nad 70 USD/barel. Ceny ropy se na obdobných úrovních pohybovaly naposledy před více než třemi roky.

Je otázkou, kdy se rostoucí počet těžebních ropných vrtů projeví na produkci ropy způsobem, aby byla ovlivněna i konečná cena ropy. Vysoký objem těžby ropy v USA byl totiž jedním z hlavních důvodů, proč se cena ropy v druhé polovině roku 2014 propadla z cen nad 110 dolary za barel nejprve k 70 USD/barel a následně až k 35 dolarům za barel.

Současné ceny jsou nicméně korigovány a povzbuzovány klesající nabídkou na ropných trzích. V prvé řadě je to kvůli stále se snižující produkci ropy ve Venezuele, která patří k významným ropným producentům ropy. Dále to je trvající obava ze sankcí, které  v minulém týdnu ohlásil Donald Trump a které mají podle analytiků potenciál snížit produkci ropy v Íránu z 2,6 mil. barelů denně až o milion barelů denně.

Je na místě otázka, jak se rostoucí trend počtu ropných vrtů projeví na ceně ropy. Dá se totiž předpokládat, že při současných cenách ropy budou ropné vrty nadále přibývat, jelikož těžba břidlicové ropy v USA je  podle odhadů analytiků zisková při ceně ropy kolem 50 dolarů za barel.

Štítky: ropaUSA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *