Domů
Ropa
Pokles cen ropy pokračoval kvůli zprávám o vysokých zásobách i dnes

Pokles cen ropy pokračoval kvůli zprávám o vysokých zásobách i dnes

Ropa
Bez komentáře
9. březen 2017, 16:36
ČTK

Světové ceny ropy dnes navazují na středeční pětiprocentní propad a sestupují na nová letošní minima. Trh je stále pod tlakem údajů o výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které vytlačily ceny z jejich několikaměsíčního úzkého rozpětí. Americká ropa WTI sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel.

Severomořská ropa Brent kolem 15:50 SEČ ztrácela 0,9 procenta na 52,60 dolaru a během dne sestoupila až na 51,60 USD, minimum od 1. prosince. Americká lehká ropa WTI se nacházela kolem 49,72 USD se ztrátou 1,1 procenta, předtím se propadla až na 48,79 USD.

Zásoby ropy na americkém trhu se minulý týden zvýšily o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů. Jejich nárůst byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Zásoby se přitom zvýšily už devátý týden za sebou.

Středeční údaje přiměly ty obchodníky na trhu, kteří sázeli na růst cen, aby „vyvěsili bílou vlajku“ a začali prodávat, poznamenala agentura Reuters. To vedlo k nejprudšímu jednodennímu poklesu cen od loňského února.

Neustálý růst zásob na největším světovém trhu naznačuje, že vysoké zásoby přetrvají i navzdory snižování dodávek. Od přelomu listopadu a prosince, kdy se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další těžařské země dohodly na omezení produkce, se ceny ropy pohybovaly ve velmi úzkém pásmu. Trh dosud odolával každotýdenním zprávám o zvyšování zásob v USA v naději, že snížení těžby se nakonec projeví i v zásobách.

Ilustrační foto

Snahu OPEC podpořit ceny ropy omezením dodávek na trh podkopává růst těžby ropy z břidlicových ložisek v USA. Zásoby ropy v USA od počátku roku vzrostly o 50 milionů barelů.

„Pokud to tak už zůstane, bude tento týden pro ceny ropy nejhorší od listopadové dohody OPEC,“ řekl agentuře Reuters ředitel švýcarské konzultační společnosti Petromatrix Olivier Jakob a dodal, že propad cen může pokračovat.

„Jestliže se do konce týdne nepodaří zorganizovat rychlé oživení, pak začnou banky přehodnocovat své odhady cen ropy směrem dolů,“ uvedl.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 52,60 53,11
New York – Nymex WTI duben 49,72 50,28

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Ropa do Česka přiteče v pátek nebo v sobotu, říká šéf ropovodů
11. srpen 2022, 11:42
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se