Domů
Ropa
Polský PKN Orlen bude brát ropu od Saudi Aramco, expanduje na Slovensko

Polský PKN Orlen bude brát ropu od Saudi Aramco, expanduje na Slovensko

Polská petrochemická skupina PKN Orlen podepsala smlouvu o dodávkách ropy od saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco. Ta koupí podíl v rafinerské součásti polské společnosti Lotos. Na tiskové konferenci to dnes oznámil šéf PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen zároveň koupí 144 čerpacích stanic, které v Maďarsku provozuje skupina MOL, a 41 čerpacích stanic na Slovensku. Zaplatí za ně zhruba 229 milionů eur (5,6 miliardy Kč).

Obajtek řekl, že maďarská ropná a plynárenská společnost MOL od firmy Lotos odkoupí 417 čerpacích stanic za 610 milionů dolarů (13 miliard Kč).

Orlenu jeho plány umožnila prosadit Evropská komise (EK), která mu schválila akvizici Lotosu. Souhlas ale podmínila odprodejem části majetku. Jak firmu Lotos, tak firmu Orlen má pod kontrolou polský stát.

Ilustrační foto

PKN Orlen dnes také uvedl, že podle předběžné dohody se očekává, že Saudi Aramco zaplatí za svůj podíl ve společnosti Lotos Asfalt zhruba 1,1 miliardy zlotých (5,9 miliardy Kč). PKN Orlen zároveň podepsal se Saudi Aramco dlouhodobou smlouvu na odběr ropy v objemu 200.000 až 337.000 barelů denně.

PKN Orlen je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen. V České republice Benzina provozuje 421 čerpacích stanic a s tržním podílem z maloobchodního prodeje pohonných hmot kolem 25 procent je dlouhodobým lídrem trhu.

Komentáře

(9)

maly jarda

12. leden 2022, 14:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Konečně ta americká demokracie zvítězila a Poláci budou brát ropu z demokratické Saudské Arábie místo z totalitního Ruska. To budou havlisti a neonacisti jásat až se to dozví.
.

De Carbon

12. leden 2022, 15:07

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A rusky kolaboranti plakat.
.

Miloslav Černý

12. leden 2022, 14:41

Velkou příležitost a s tím spojené technologické možnosti se nabízí společnosti se ve větším (globálním) rozsahu zaměřit na zpracování všech plastových odpadů na prvohodnotnou surovinu rovnající se náhrady ropy. To by mělo prvořadý význam pro přínos životnímu prostředí včetně emisí všech skleníkových plynů.

Richard Vacek

12. leden 2022, 19:26

Kdoví, jak to vychází s cenou takto kupované ropy.

Dušan

12. leden 2022, 19:40

Dosť závisí od kvality ropy a nastavenia technológií rafinérie.

Kvalita je samozrejme zohľadnená v cene suroviny, takže je zrejme drahšia ako ropa z Ruska, ktorá je menej kvalitná a obsahujem viac síry.

Ak je však proces rafinácie nastavený správne (čo sa určite odskúšalo) tak môže byť profit vyšší napriek vyššej cene. Tak či tak dnes nezarábajú ani tak rafinérie, ale skôr petrochémia, ktorá spracováva produkty rafinérie na plasty, ktoré teraz "idú" ...

Jirka

12. leden 2022, 21:31

Ten článek ne naprosto zmatený. Kdo od koho kupujue čerpací stanice? Orlen od MOLu, nebo MOL od Orlenu?

Benziny budou Orlen, nebo MOL?

Jedno vím jistě, Polákům nevěřím dost na to, abych od nich koupil benzín.

De Carbon

12. leden 2022, 21:46

Ja uz benzin nekupuju, mam EV. Ale zda mate na benzince Orlen, MOL, Shell nebo jine jmeno, je uplne fuk. Ten benzin/nafta pochazi vzdy z nejblizsi rafinerie a maximalne tam je jine barvivo. Sice nejaky podil pochazi z importu, ale tezko dostanete benzin Shell z rafinerie Shell. Shell ma po celem svete 5 rafinerii. U PHM je to obrovska oblbovacka.

Kupte si elektromobil a mate klid.

Jirka94535

13. leden 2022, 10:55

Pane De Carbon, koupit EV není problém. Ale právě proto, abych měl klid, jsem předloni koupil klasiku. Nikoho nepřesvědčuji, nikoho nenutím, každého volba. Pro mě by to na delší jízdy byla starost. Jak tu někdo psal, pokud by za solidní peníze bylo něco s dojezdem +-250, to je s rezervou 90% jízd, šel bych do toho a staré auto si nechal. Bohužel těch 10% jízd je skutečně dlooooohých.

Perlička. Měl jsem skoro sedm let starou atmosféru, jdu do bazáru, že jí snad za xx táců vezmou. Vyrazili mi dech, po zkušební jízdě nabídli xxx táců. Nechal jsem to tam a teprve potom se začal zajímat, neměl jsem prodávat, dnes, po více než roce, bych prodal ještě dráž.

Vinkler

14. leden 2022, 12:07

Chyba. Atmosféra je atmosféra. Na Škodě 100 šlo opravit cokoli doma, normální sadou nářadí. Ale teď se podíváte pod kapotu a nikdo neví co je co.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.