Domů
Ropa
Řecko prodává většinový podíl v největší domácí rafinérii Hellenic Petroleum

Řecko prodává většinový podíl v největší domácí rafinérii Hellenic Petroleum

Řecko dnes otevřelo mezinárodní tendr na prodej majoritního podílu v největší domácí rafinérii ropy Hellenic Petroleum. Privatizační agentura oznámila, že prodán bude podíl nejméně 50,1 procenta, zájemci se mohou přihlásit do 18. května.

Na prodeji se počátkem dubna dohodli hlavní akcionáři rafinérie, jimž vedle státu jsou společnosti Greece and Paneuropean Oil a Industrial Holding.

Jde o jeden z nejlukrativnějších privatizačních prodejů, který Atény musí uskutečnit podle podmínek mezinárodního záchranného programu z roku 2010. Z podílu 35,5 procenta na společnosti Hellenic se vláda podle dřívějších zpráv chystá prodat 20 procent, zatímco Paneuropean Oil 30,1 procenta.

Vláda ale avizovala ochotu výši svého prodávaného podílu přizpůsobit přání investora. Paneuropean Oil je největším akcionářem rafinérie, drží v ní podíl 45,5 procenta. Přesněji budou prodávané podíly definovány později v návaznosti na nabídky vybraných investorů.

Současná tržní hodnota Hellenicu je asi 2,6 miliardy eur (téměř 65,7 miliard Kč), firma je tedy třetí největší rafinérií v Evropě, uvedla agentura Reuters.

Komentáře(2)
Vláďa
19. duben 2018, 10:30

Že stejná fotografie rafinérie je i k článku "Saudi Aramco pomůže Indii vybudovat petrochemický komplex za 44 miliard dolarů" z 11.4.2018. To by si redaktoři měli ohlídat.

Myslitel
23. duben 2018, 09:16

Jenom nevím jak může prodej podílu v lukrativní refinerii pomoci splatit dluh Řecka.

Tohle mohli vymyslel pouze soudruzi v NDR.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.