Domů
Ropa
Reuters: OPEC v červnu zvyšoval těžbu, reagoval na rostoucí poptávku
Zdroj: commons.wikimedia.orghttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oil_pump_Bashneft.jpg

Reuters: OPEC v červnu zvyšoval těžbu, reagoval na rostoucí poptávku

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červnu zvýšila těžbu ve srovnání s předchozím měsícem o 740.000 na 26,24 milionu barelů denně. Navzdory vysokému růstu ale kartel stále těží méně, než kolik mu dovoluje dohoda s jeho spojenci. Uvedla to dnes agentura Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy a od zdrojů z odvětví. S výjimkou února kartel zvyšuje těžbu už od loňského června.

V naději na globální oživení poptávky po ropě se skupina OPEC+, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, v květnu rozhodla dál zmírnit rozsah sjednaného snížení těžby. Další schůzka OPEC+ se má uskutečnit ve čtvrtek a podle analytiků se skupina rozhodne sjednaný rozsah omezení od srpna dál snížit, i když velmi obezřetně.

OPEC těží podle aktuálních údajů stále méně, než kolik mu dovoluje dohoda. Smlouvu o omezení dodávek ropy plnil kartel v červnu na 115 procent. To znamená, že těžil o 15 procent méně, než kolik mohl.

Největší nárůst v červnu zaznamenala Saúdská Arábie, která dál rušila dobrovolné snížení těžby. Celkem těžba v této zemi ve srovnání s předchozím měsícem stoupla o 500.000 barelů denně.

Více těžil také Írán, kterému se podařilo zvýšit vývoz v souvislosti s pokračujícími rozhovory o obnovení jaderné dohody se světovými mocnostmi. Na Írán se však nevztahuje dohoda o omezení těžby dojednaná mezi členy OPEC+, stejně jako na Libyi a Venezuelu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.