Domů
Ropa
Reuters: OPEC v červnu zvyšoval těžbu, reagoval na rostoucí poptávku
Zdroj: Acodered / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Reuters: OPEC v červnu zvyšoval těžbu, reagoval na rostoucí poptávku

Ropa
Bez komentáře
30. červen 2021, 14:10
ČTK

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v červnu zvýšila těžbu ve srovnání s předchozím měsícem o 740.000 na 26,24 milionu barelů denně. Navzdory vysokému růstu ale kartel stále těží méně, než kolik mu dovoluje dohoda s jeho spojenci. Uvedla to dnes agentura Reuters, která vychází z údajů o přepravě ropy a od zdrojů z odvětví. S výjimkou února kartel zvyšuje těžbu už od loňského června.

V naději na globální oživení poptávky po ropě se skupina OPEC+, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, v květnu rozhodla dál zmírnit rozsah sjednaného snížení těžby. Další schůzka OPEC+ se má uskutečnit ve čtvrtek a podle analytiků se skupina rozhodne sjednaný rozsah omezení od srpna dál snížit, i když velmi obezřetně.

OPEC těží podle aktuálních údajů stále méně, než kolik mu dovoluje dohoda. Smlouvu o omezení dodávek ropy plnil kartel v červnu na 115 procent. To znamená, že těžil o 15 procent méně, než kolik mohl.

Největší nárůst v červnu zaznamenala Saúdská Arábie, která dál rušila dobrovolné snížení těžby. Celkem těžba v této zemi ve srovnání s předchozím měsícem stoupla o 500.000 barelů denně.

Více těžil také Írán, kterému se podařilo zvýšit vývoz v souvislosti s pokračujícími rozhovory o obnovení jaderné dohody se světovými mocnostmi. Na Írán se však nevztahuje dohoda o omezení těžby dojednaná mezi členy OPEC+, stejně jako na Libyi a Venezuelu.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ropovodem Družba po osmi dnech znovu do Česka proudí ropa
12. srpen 2022, 19:51
Česká ropa čeká v běloruském zásobníku, říká bývalý šéf Mera
11. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se