Domů
Ropa
Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v říjnu dosáhla nového rekordu

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v říjnu dál zvyšovali těžbu, která dosáhla nového rekordu. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se opírá o údaje z přepravy a o informace zdrojů z odvětví. Říjnovou produkci odhadla na 33,82 milionu barelů denně, zatímco v září ji stanovila na 33,69 milionu. Těžba se zvyšovala především v Nigérii, Libyi a v Iráku.

Reuters také zpřesnil odhad za září směrem vzhůru o 90.000 barelů denně. Učinil to kvůli Iráku, jehož vývoz byl vyšší, než se původně myslelo. Údaje z dalších zemích zůstaly na předchozí úrovni.

OPEC se v září nečekaně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Pokud záměr uvede do praxe, půjde o první snížení těžby za osm let. Podrobnosti, včetně kvót pro jednotlivé členy, chce OPEC dojednat na svém listopadovém zasedání.

Ilustrační foto

Zpráva o dalším zvýšení těžby podle expertů jen podtrhne skepsi ohledně toho, zda se OPEC bude nakonec schopen dohodnout na omezení těžby, jehož cílem je podpořit růst cen ropy. Ropa bezprostředně po rozhodnutí kartelu zdražila na letošní maximum téměř 54 dolarů za barel, od té doby však její cena klesla ke 48 dolarům za barel.

Ropa začala prudce zlevňovat v polovině roku 2014, kdy se barel prodával za více než 100 dolarů. K propadu cen přispěl rozmach těžby z břidlicových hornin v USA, díky němuž se výrazně snížila závislost Spojených států na dovozu ropy.

Nízké ceny ropy způsobují potíže zemím, které jsou závislé na příjmech z prodeje této suroviny, což je zejména Saúdská Arábie, Venezuela či Rusko.

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.