Domů
Ropa
Ropa dál zdražuje, cena Brentu poprvé od října překročila 89 dolarů za barel

Ropa dál zdražuje, cena Brentu poprvé od října překročila 89 dolarů za barel

Ropa
Bez komentáře
2. duben 2024, 14:23
ČTK

Ceny ropy dnes pokračují v růstu, severomořská ropa Brent tak poprvé od října překročila 89 dolarů za barel. Ke zdražování ropy přispívají obavy z narušení dodávek suroviny na trh v důsledku eskalace konfliktu na Blízkém východě a pokračujících ukrajinských útoků na energetickou infrastrukturu v Rusku.

Ropa Brent se dnes podle údajů agentury Bloomberg vyšplhala až na 89,08 dolaru za barel, později však o část zisků přišla. Krátce po 14:00 SELČ vykazovala nárůst o zhruba 1,3 procenta a pohybovala se v blízkosti 88,5 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala zhruba 1,4 procenta a nacházela se mírně pod 85 dolary za barel.

Terčem ukrajinského dronového útoku se dnes stala ropná rafinerie v ruském městě Nižněkamsk. Podle agentury Reuters z analýzy snímků útoku vyplývá, že byla zasažena jednotka sloužící k primární rafinaci, která se na celkové produkční kapacitě závodu podílí zhruba polovinou.

Íránský prezident Ebráhím Raísí dnes označil pondělní letecký útok na íránský konzulát v syrské metropoli Damašku za porušení mezinárodního práva, jež nezůstane bez odezvy. Teherán už v pondělí připsal incident Izraeli, který jako obvykle akci nekomentoval.

Izrael nyní vede v Pásmu Gazy válku s palestinským hnutím Hamás podporovaným Íránem. Analytik Tamas Varga ze společnosti PVM uvedl, že přímé zapojení Íránu by mohlo vyvolat „konflikt v celém regionu s možným dopadem na dodávky ropy“.

Obchodníci rovněž čekají na středeční zasedání skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Předpokládá se, že skupina zachová do konce června v platnosti dobrovolné omezeni produkce o 2,2 milionu barelů denně.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčerven88,5287,42
New York – NYMEXWTIkvěten84,8783,71

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se