Domů
Ropa
Ropa dál zlevňovala kvůli brexitu, Brent klesl nejníže za 7 týdnů

Ropa dál zlevňovala kvůli brexitu, Brent klesl nejníže za 7 týdnů

Světové ceny ropy dnes klesly o téměř tři procenta a severomořská ropa Brent se během obchodování propadla nejníže za sedm týdnů. Ceny ropy tak navázaly na páteční zhruba pětiprocentní propad: dolů je tlačí přetrvávající obavy ohledně ekonomických důsledků odchodu Británie z Evropské unie. Poptávku po ropě podkopává rovněž silnější kurz dolaru.

Cena ropy Brent uzavřela obchodování s poklesem 2,6 procenta na 47,16 dolaru za barel. Během dne se přitom propadla až na 46,69 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zakončila obchodování se ztrátou 2,8 procenta na 46,33 dolaru za barel.

Pro opuštění Evropské unie po více než 40 letech se ve čtvrtečním referendu vyslovilo 52 procent Britů. Ceny ropy od čtvrtka ztrácejí téměř osm procent. Většina analytiků se však domnívá, že brexit nebude mít velký vliv na základní poptávku po ropě.

„Pokud budeme předpokládat pokles britského HDP po hlasování o odchodu ve výši dvou procent, což je na horním konci odhadů našich ekonomů, pak britská poptávka po ropě se pravděpodobně sníží o jedno procento, tedy 16.000 barelů denně, což zasáhne celosvětovou poptávku 0,016 procenta,“ citovala agentura Reuters prohlášení banky Goldman Sachs.

Větší znepokojení na trhu s ropou vyvolávají obavy z nadbytku rafinovaných produktů, zvláště v Asii. Banka Morgan Stanley v prohlášení svým klientům uvedla, že v nejbližším období zůstávají pro trh s ropou největšími obavami nadměrné dodávky ropných produktů, poptávka v Číně, makroekonomický výhled a pravděpodobné zvýšení těžby.

Ilustrační foto

Americký dolar dnes vůči koši předních měn posílil o procento. Silnější kurz dolaru zvyšuje ceny ropy a dalších komodit z pohledu držitelů jiných měn, což podkopává poptávku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen47,1648,41
New York – NymexWTIsrpen46,3347,64
Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.