Domů
Ropa
Ropa ještě nemusí být z nejhoršího venku a ceny mohou opět drasticky klesnout

Ropa ještě nemusí být z nejhoršího venku a ceny mohou opět drasticky klesnout

Přestože by se mohlo zdát, že nejhorší je už za námi, vzhledem k historickému kolapsu cen americké ropy WTI, které se dostaly v minulém týdnu hluboko do záporných hodnot poté, co na trhu došlo k panice, Jeffrey Currie z Goldman Sachs upozorňuje, že špatným dnům nemusí být konec.

K historickému kolapsu cen americké ropy WTI došlo, jelikož se držitelé futures kontraktů začali z důvodu značně snížené poptávky a hojné nabídky obávat, že nebudou schopni zasmluvněné množství barelů na trhu prodat a dojde k fyzickému vyrovnání, tedy, že barely budou muset odebrat. Pro tyto barely by pak museli mít buď skladovací zařízení, nebo zajištěn odbyt. A jelikož je poptávka značně omezena a skladovací zařízení jsou takřka zcela naplněna, byli ochotni své kontrakty kupujícím přenechat a ještě jim za to zaplatit.

Na tento fakt upozorňuje Jeffrey Currie, který připomíná, že trh je stále extrémně mimo tržní rovnováhu, kdy značně převažuje nabídka nad poptávkou. Dle jeho názoru jsme proto pouze v oku hurikánu, přičemž další zatěžkávací test proběhne při splatnosti červnového kontraktu WTI.

Goldman očekává, že v příštích 3 až 4 týdnech budou otestovány globální skladovací kapacity, což pravděpodobně povede k vysoké volatilitě cen ropy do doby, než na trhu nastane rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. A ta vzhledem k tomu, že se skladovací zařízení globálně rychle zaplňují, musí nastat v podobě snížení produkce na poptávkou úroveň. V opačném případě bychom viděli častěji situace, kdy obchodníci budou ochotni zaplatit za převzetí jejich fyzických závazků.

Na druhou stranu se dle Goldman Sachs poptávková křivka pomalu vzpamatovává a jakmile bude nabídka značně omezena, je zde i prostor pro prudký cenový zvrat. Currie podotýká, že se trh dostal do inflexní fáze, ale že může trvat 4 až 8 týdnů, než budeme moci s jistotou prohlásit, že nejhorší je za námi. Přesto je ale jeho prognóza založena na tom, že poptávka již zažila své dno a na restartu ekonomiky v Evropě.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.