Ropa kvůli obchodnímu napětí zlevňuje, Brent klesl pod 65 USD

31. květen 2019, 17:32
DomůRopaRopa kvůli obchodnímu napětí zlevňuje, Brent klesl pod 65 USD

Ceny ropy se dnes výrazně snižují, severomořská ropa Brent sestoupila pod 65 dolarů za barel. Americký prezident Donald Trump totiž plánovaným zavedením cel na dovoz z Mexika posílil obavy, že napětí v mezinárodních obchodních vztazích bude mít negativní vliv na poptávku po ropě.

Krátce před 17:00 SELČ vykazoval Brent pokles téměř o tři procenta na 64,89 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 2,2 procenta na 55,36 dolaru za barel. Od začátku května ztrácí Brent více než deset procent a je na cestě k nejprudšímu měsíčnímu poklesu za půl roku, uvedla agentura Reuters.

Trump oznámil, že od 10. června bude veškerý dovoz z Mexika zatížen pětiprocentním clem. Chce tak zemi přimět, aby zastavila příliv migrantů do Spojených států.

Pokud se migrační krizi nepodaří ani tak zmírnit, hodlá Trump clo zvyšovat, od 1. října by tak činilo 25 procent. Oznámení přichází v době, kdy už Spojené státy vedou celní válku s Čínou.

K poklesu cen ropy přispívá i pokračující růst těžby suroviny ve Spojených státech. Americký státní Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že produkce ropy v USA se minulý týden zvýšila o 100.000 barelů denně, takže se vrátila na rekordních 12,3 milionu barelů denně.

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent červenec 64,89 66,87
New York – NYMEX WTI červenec 55,36 56,59