Domů
Ropa
Ropa kvůli vyhlídkám na omezení těžby ve státech skupiny OPEC+ výrazně zdražuje
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ropa kvůli vyhlídkám na omezení těžby ve státech skupiny OPEC+ výrazně zdražuje

Ropa
4 komentáře
3. říjen 2022, 14:55
ČTK

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, podle analytiků je to kvůli vyhlídkám na rozsáhlé omezení těžby ve státech ze skupiny OPEC+. Severomořská ropa Brent si kolem poledne připisovala přes čtyři procenta a blížila se k 89 dolarům za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala také více než čtyřprocentní nárůst a pohybovala se mírně pod úrovní 83 dolarů za barel.

Skupina OPEC+, která sdružuje Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence v čele s Ruskem, bude ve středu jednat ve Vídni o své těžební politice. Podle zdrojů agentury Reuters na středečním setkání zváží snížení těžby o více než milion barelů denně. To by znamenalo největší redukci těžby od začátku pandemie covidu-19.

Ceny ropy se v posledních čtyřech měsících snižovaly kvůli obavám ohledně poptávky, za kterými stály mimo jiné rostoucí úrokové sazby a koronavirová opatření v Číně. Skupina OPEC+ se už minulý měsíc v důsledku obav o poptávku rozhodla snížit těžbu o 100.000 barelů denně.

Ilustrační foto

Poradenská společnost FGE uvedla, že cena ropy Brent by se v nejbližší době mohla dál zvyšovat. Dodala nicméně, že obavy z recese světové ekonomiky její růst pravděpodobně omezí. Podle analytika Petera McNallyho ze společnosti Third Bridge nyní trh zajímá především to, jaké jsou vyhlídky pro poptávku v Číně a co se stane s dodávkami ruské ropy, až 5. prosince vstoupí v platnost embargo Evropské unie na dovoz ropy z Ruska.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentprosinec88,7385,14
New York – NYMEXWTIlistopad82,9179,49

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Přemek z Mělníka
3. říjen 2022, 16:16

Naši středovýchodní "kamarádi" to dobře pochopili.....,těžit méně za více peněz....A marně je zkoušel Schollz zlomit, aby více těžili. Ze slušnosti za jeho návštěvu mu poslali jeden tanker LNG navíc a tím to zhaslo....

Karel Salaj
3. říjen 2022, 19:45

Dle tisku Gazprom svým akcionářům letos rozdá takové peníze, jako nikdy v minulosti....Já se furt těšil, kdy ti Rusáci vyhlásí bankrot a ono to spíš čeká nás...

Petr prochaska
3. říjen 2022, 20:03

Ale oni posílají více ropy než dříve. Jen je problém, že nezvýšili těžbu, ale pouze nakoupili ropu od Ruska se slevou.

Přemek z Mělníka
3. říjen 2022, 20:05

Ano, vlastně rusům dělají dýlery jejich ropy a plynu. Obzvláště Saudi berou hodně velké objemy....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se