Domů
Ropa
Ropa před schůzkou OPEC zdražuje, Brent je skoro za 80 USD

Ropa před schůzkou OPEC zdražuje, Brent je skoro za 80 USD

Ceny ropy se před nadcházející schůzkou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších velkých producentů ropy dnes zvyšují. Na jednání by se mělo jednat o zvýšení produkce, protože na trh se kvůli sankcím Spojených států dostane méně íránské ropy.

Kolem 16:30 SELČ si severomořská ropy Brent připisovala 1,6 procenta na 79,95 USD za barel, a pohybovala se tak poblíž čtyřletého maxima. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala téměř dvě procenta na 71,71 dolaru za barel.

OPEC a jeho spojenci se sejdou v neděli v Alžírsku. Podle zdrojů agentury Reuters je velmi nepravděpodobné, že na schůzce rozhodnou o oficiálním zvýšení těžby. Monitorovací výbor však může doporučit širší koalici, aby těžbu zvýšila.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vystupňoval tlak na OPEC a vyzval jej, aby ceny ropy snížil.

„My chráníme země Blízkého východu, které bez nás nebudou dlouho bezpečné, a oni přesto pokračují v prosazování dalšího a dalšího růstu cen ropy! Budeme si to pamatovat,“ napsal Trump na twitteru.

Ilustrační foto

V nepříjemné situaci je americký spojenec a zároveň největší producent ropy v rámci OPEC, tedy Saúdská Arábie. Trumpovi se znelíbila, když její představitelé vyslovili ochotu tolerovat krátkodobě cenu nad 80 dolarů za barel.

Pokud by vyhověla Trumpově požadavku na nižší cenu, a odmítla proto zvýšit produkci, mohla by proti sobě postavit ostatní členské státy OPEC, řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

listopad

79,95

78,70

New York – NYMEX

WTI

listopad

71,71

70,32

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(3)

ST FORD

21. září 2018, 22:04

Pokud je to pod 140 dolary, tak pohoda. I tak jsem rád, že nemám nenažrané SUV.

Petr

21. září 2018, 22:24

ČR je extrémně efektivní lokalizovaná průmyslová země a přežila by i 200 dolarů, a poctivá cena kolem stovky nám ve skutečnosi spíš pomáhá, protože poškozuje mnohem víc většinu našich vyspělejších rozežraných průmyslových konkurentů.

loudil

22. září 2018, 21:19

Já bych taky v pohodě přežil, s manželkou jezdíme Fabií se spotřebou kolem 4,5 litru/100. Ročně najedeme jen kolem 4000 km, takže naprostá pohodička !!! Přál bych si ropu kolem 150, aby se Putin mohl ještě více chechtat zhovadilým a zbytečným sankcím Západu. Sankce na Irán ?? Za co pane Trumpe ?? Židé v Izraeli vyvinuli a vyrábějí jaderné bomby přes všechny přijaté zákazy o nešíření jaderných zbraní !! USA zase tasí svůj : "dvojí metr" ?? = kamarádům vše dovoleno a nepřátele zašlapat do hnoje až po hlavu?? Turecko = stát NATO okupuje vojensky od r.1974 Severní Kypr a vytvořilo tam svůj loutkový stát, který nikdo neuznává, jen sami Turci. Co s Turky z NATO, pane Trumpe ?? Jsou to okupanti ! "hajzl, ale náš !!, to je vaše heslo ?? A na Rusa se za Krym bude nesmyslě kydat ??

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.