Domů
Ropa
Ropa výrazně zdražuje, čeká se na výsledek jednání OPEC+

Ropa výrazně zdražuje, čeká se na výsledek jednání OPEC+

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k jejich růstu přispívá napětí kolem Íránu. Trh nyní čeká na výsledek rozhovorů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o těžební politice.

Kolem 16:30 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 3,5 procenta na 52,88 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala dokonce 4,2 procenta na 49,61 dolaru za barel.

Skupina OPEC+, která zahrnuje kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, se podle zdrojů agentury Reuters blíží ke kompromisní dohodě na zachování únorové těžby na lednové úrovni. Rusko prý přitom původně trvalo na zvýšení těžby o půl milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Napětí kolem Íránu, který je členem kartelu OPEC, zvýšila pondělní zpráva, že íránské úřady zadržely jihokorejský tanker v Hormuzském průlivu kvůli znečišťování moře.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

březen

52,88

51,09

New York – NYMEX

WTI

únor

49,61

47,62

Štítky:ropaOPEC

Komentáře

(1)

Seehirt

6. leden 2021, 11:29

Již nějakou dobu je zřejmé, že jednání v OPEC jsou stále tvrdší. Jednotliví členové usilují o zvýšení objemu těžby, což by mohlo narušit trh. Saúdskou Arábii a několik jejích členům se nyní podařilo přemluvit ke snížení těžby. Ve střednědobém horizontu však zůstává otázkou, zda takový kompromis zůstane udržitelný. Nebo zda přijde další volatilní fáze na trhu. V této souvislosti samozřejmě stojí za to sledovat poptávku, která by se měla v ideálním případě zotavit a tím podpořila kurzy akcií ropných společností.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.