Domů
Ropa
Ropa výrazně zdražuje, rafinerie po hurikánu obnovují provoz

Ropa výrazně zdražuje, rafinerie po hurikánu obnovují provoz

Ropa
Bez komentáře
5. září 2017, 22:02
ČTK

Cena americké ropy si dnes připisuje více než tři procenta, vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Za jejím zdražováním je pokračující obnovování provozu amerických rafinerií po hurikánu Harvey. Stoupající produkce rafinerií zvyšuje poptávku po ropě a zároveň zmírňuje obavy z nedostatku ropných produktů, což tlačí dolů ceny benzinu.

Kolem 18:00 SELČ vykazovala americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) nárůst o zhruba 3,4 procenta na 48,88 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent si ve stejnou dobu připisovala 2,3 procenta na 53,55 dolaru za barel.

Cena termínového kontraktu na benzin na newyorské komoditní burze NYMEX naopak ztrácí zhruba tři procenta na 1,69 dolaru za galon. Je tak zpět na úrovních z doby, než hurikán Harvey zasáhl americký stát Texas.

„Benzin klesá, protože rafinerie v Texasu začaly obnovovat provoz,“ uvedl analytik William O’Loughlin ze společnosti Rivkin Securities.

Harvey dorazil na pobřeží Texasu 25. srpna a vyřadil z provozu téměř čtvrtinu rafinerských kapacit ve Spojených státech. V pondělí bylo podle vládních údajů stále uzavřeno osm rafinerií, jejichž podíl na celkové kapacitě v USA činí 11,4 procenta, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 53,55 52,34
New York – NYMEX WTI říjen 48,88 47,29
Štítky:ropa

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ruské suroviny si razí cestu na Západ. LNG přes Čínu, diamanty a ropa přes Indii
21. září 2022, 05:00
K vůli zpomalení ekonomiky poptávka po ropě už tolik neporoste
14. září 2022, 13:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se