Domů
Ropa
Ropa zdražuje. Trh čeká, že velcí producenti udrží snížení těžby
Ropná polšina Valhall

Ropa zdražuje. Trh čeká, že velcí producenti udrží snížení těžby

Ropa
Bez komentáře
2. červen 2020, 19:14
ČTK

Ceny ropy dnes rostou a blíží se tříměsíčním maximům. Trh očekává, že velcí producenti ropy se na videokonferenci tento týden dohodnou a prodlouží snížení těžby.

Kolem 17:35 SELČ vykazovala severomořská ropa Brent růst o 2,4 procenta na 39,22 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu připisovala mírně přes dvě procenta na 36,16 dolaru za barel.

Cena ropy Brent se za posledních šest týdnů, tedy od propadu z 19. dubna, zdvojnásobila vlivem snížení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších spojenců včetně Ruska, sdružených ve skupině OPEC+. Ceny suroviny jsou ale beztak na 40 procentech vzhledem k cenám na počátku tohoto roku.

Skupina OPEC+ se v dubnu dohodla na rekordním snížení ropné těžby. V květnu a červnu tak přední producentské státy vytěží o 9,7 milionu barelů denně méně, což představuje zhruba deset procent celosvětové produkce.

Nyní zvažují, že toto omezení těžby prodlouží i na červenec, případně i srpen. Prostřednictvím videokonference o tom mají debatovat tento čtvrtek. Tento termín nicméně zúčastnění zatím oficiálně nepotvrdili.

„OPEC+ s největší pravděpodobností prodlouží nynější snížení (těžby) do 1. září a před tímto termínem si domluví schůzku, na níž se rozhodne, jak dál,“ myslí si Edward Morse, který ve skupině Citi Group řídí výzkumu komoditního trhu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentsrpen39,2238,32
New York – NYMEXWTIčervenec36,1635,44
Štítky:ropa
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se