Domů
Ropa
Ropa zlevňuje - Saúdská Arábie slíbila, že dodávky plně obnoví
https://globaltake.com/nigerias-crude-oil-under-serious-pressure-the-international-market/
https://globaltake.com/nigerias-crude-oil-under-serious-pressure-the-international-market/

Ropa zlevňuje - Saúdská Arábie slíbila, že dodávky plně obnoví

Ropa
Bez komentáře
18. září 2019, 18:27
ČTK

Ceny ropy dnes dále klesají v reakci na slib Rijádu, že po sobotních útocích na saudskoarabská ropná zařízení těžbu rychle plně obnoví. Podle ministra pro energetiku prince Abdalazíze bin Salmána se tak stane do 30. září. Severomořská ropa Brent ztrácela kolem 17:00 SELČ 0,6 procenta na 64,14 dolaru. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 1,2 procenta na 58,62 dolaru za barel.

Ceny ropy na začátku tohoto týdne kvůli útoku na ropná zařízení firmy Saudi Aramco prudce vzrostly. Už v úterý ale začaly klesat, neboť Saúdská Arábie uvedla, že těžbu, která byla po útocích z minulého týdne přerušena, už z poloviny obnovila. Podle ministra se saúdskoarabská ropná produkce koncem září vyšplhá na 11 milionů barelů denně a ke konci listopadu bude zpět na úrovni 12 miliard barelů jako před útoky.

Napětí na Blízkém východě ale nepolevuje, protože Rijád slíbil, že dnes dodá důkazy k tvrzení, že za víkendovým útokem namířeným proti saúdskoarabské ropné infrastruktuře stojí Írán. K odpovědnosti za útok se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Teherán svou účast na agresi popírá.

Dalším impulsem pro pokles ceny byla dnes zveřejněná zpráva amerického úřadu pro energetické informace EIA, podle nejž se v uplynulém týdnu zvýšily jak americké zásoby ropy, tak zásoby benzinu. Zásoby stouply o 1,1 milionu barelů, a překonaly tak očekávání analytiků, kteří odhadovali jejich pokles o 2,5 milionu.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentlistopad64,1464,55
New York – NYMEXWTIříjen58,6259,34

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516