Domů
Ropa
Saúdská Arábie nahradila svého ministra energetiky, ceny ropy nadále rostou

Saúdská Arábie nahradila svého ministra energetiky, ceny ropy nadále rostou

Ropné futures během úterka pokračovaly v růstu, a ceny se tak dostaly na nejvyšší úroveň za téměř šest týdnů. Na trhu nyní panuje přesvědčení, že se členové OPEC dohodnou na prodloužení ropných škrtů. Růst cen podpořila Saúdská Arábie, která nahradila svého ministra energetiky.

Brent včera posílil na hodnotu 62,66 dolarů za barel, americká WTI se dostala na 58,17 USD/barel. Brent tak dosáhl nejvyšší cenové úrovně od 1. srpna, WTI od 31. července.

Cenový růst podpořilo oznámení Saúdské Arábie o odvolání dosavadního ministra energetiky, Khalida Al-Faliha, a jeho nahrazení princem Abdulazizem bin Salmanem. Abdulaziz je prvním členem královské rodiny, který povede toto ministerstvo. Více než deset let působil jako náměstek ropného ministra a má dlouhodobé zkušenosti s vyjednáváním s ostatními zeměmi OPECu.

Přestože zatím neexistují žádné známky o významné změně v politice (ropné) Saúdské Arábie, ceny ropy zareagovaly růstem.

„Od nového ministra energetiky se očekává, že bude pokračovat v politice svého předchůdce, tj. bude udržovat nabídku zkrátka,“ pronesla v poznámce Commerzbank.

„V Saúdské Arábii není nic radikálního, všichni pracujeme pro vládu, jeden člověk přijde, druhý odejde,“ pronesl princ Abdulaziz na energetické konferenci v Abú Dhabí ke svému jmenování.

Oznámení přichází týden poté, co nyní již bývalý ministr Al-Falih ztratil svou roli předsedy představenstva ve společnosti Aramco, která se tak oficiálně oddělila od saúdského ministerstva energetiky.

Princ členské země OPECu ubezpečil, že dohoda o snížení produkce o 1,2 milionu barelů denně zůstává zachována a že podporuje dlouhodobou spolupráci OPEC+, mezi které se řadí i Rusko.

„Bylo by zajímavé zjistit, jestli od něj (prince Abdulazize) nebo od skupiny producentů obecně, zvláště ale Saúdské Arábie, dostaneme nějaký náznak, zda jsou zapotřebí větší ropné škrty,“ zajímalo analytika Tamase Vargu. Obecně uznávanou skutečností je, že Saúdská Arábie potřebuje vyšší ceny ropy – nejčastěji se hovoří o ceně okolo 80-85 dolarů za barel, aby vyrovnala svůj státní rozpočet.

O dodržování dohody o ropných škrtech panují obavy ze strany výrobců, protože Irák a Nigérie překročily mimo jiné svou srpnovou kvótu a také Rusko plně nesplnilo na něj kladené požadavky.

Proti sobě tak jdou obavy z americko-čínské obchodní války, zpomalení světové ekonomiky, vývoje amerických zásob ropy a prodloužení ropných škrtů s možným zpřísněním kvót spojené s nejistotou v podobě nového ministra Abdulazize bin Salmana.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.