Saúdská Arábie nahradila svého ministra energetiky, ceny ropy nadále rostou

DomůRopaSaúdská Arábie nahradila svého ministra energetiky, ceny ropy nadále rostou

Ropné futures během úterka pokračovaly v růstu, a ceny se tak dostaly na nejvyšší úroveň za téměř šest týdnů. Na trhu nyní panuje přesvědčení, že se členové OPEC dohodnou na prodloužení ropných škrtů. Růst cen podpořila Saúdská Arábie, která nahradila svého ministra energetiky.

Brent včera posílil na hodnotu 62,66 dolarů za barel, americká WTI se dostala na 58,17 USD/barel. Brent tak dosáhl nejvyšší cenové úrovně od 1. srpna, WTI od 31. července.

Cenový růst podpořilo oznámení Saúdské Arábie o odvolání dosavadního ministra energetiky, Khalida Al-Faliha, a jeho nahrazení princem Abdulazizem bin Salmanem. Abdulaziz je prvním členem královské rodiny, který povede toto ministerstvo. Více než deset let působil jako náměstek ropného ministra a má dlouhodobé zkušenosti s vyjednáváním s ostatními zeměmi OPECu.

Přestože zatím neexistují žádné známky o významné změně v politice (ropné) Saúdské Arábie, ceny ropy zareagovaly růstem.

„Od nového ministra energetiky se očekává, že bude pokračovat v politice svého předchůdce, tj. bude udržovat nabídku zkrátka,“ pronesla v poznámce Commerzbank.

„V Saúdské Arábii není nic radikálního, všichni pracujeme pro vládu, jeden člověk přijde, druhý odejde,“ pronesl princ Abdulaziz na energetické konferenci v Abú Dhabí ke svému jmenování.

Oznámení přichází týden poté, co nyní již bývalý ministr Al-Falih ztratil svou roli předsedy představenstva ve společnosti Aramco, která se tak oficiálně oddělila od saúdského ministerstva energetiky.

Princ členské země OPECu ubezpečil, že dohoda o snížení produkce o 1,2 milionu barelů denně zůstává zachována a že podporuje dlouhodobou spolupráci OPEC+, mezi které se řadí i Rusko.

„Bylo by zajímavé zjistit, jestli od něj (prince Abdulazize) nebo od skupiny producentů obecně, zvláště ale Saúdské Arábie, dostaneme nějaký náznak, zda jsou zapotřebí větší ropné škrty,“ zajímalo analytika Tamase Vargu. Obecně uznávanou skutečností je, že Saúdská Arábie potřebuje vyšší ceny ropy – nejčastěji se hovoří o ceně okolo 80-85 dolarů za barel, aby vyrovnala svůj státní rozpočet.

O dodržování dohody o ropných škrtech panují obavy ze strany výrobců, protože Irák a Nigérie překročily mimo jiné svou srpnovou kvótu a také Rusko plně nesplnilo na něj kladené požadavky.

Proti sobě tak jdou obavy z americko-čínské obchodní války, zpomalení světové ekonomiky, vývoje amerických zásob ropy a prodloužení ropných škrtů s možným zpřísněním kvót spojené s nejistotou v podobě nového ministra Abdulazize bin Salmana.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují