Domů
Ropa
Šéf OPEC: Členství Ruska v OPEC+ je zásadní pro úspěch dohody o těžbě

Šéf OPEC: Členství Ruska v OPEC+ je zásadní pro úspěch dohody o těžbě

Ropa
Bez komentáře
1. srpen 2022, 09:38
ČTK
Členství Ruska ve skupině zvané OPEC+ je pro úspěch dohody o koordinované těžbě životně důležité. Uvedl to nový generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Haísám Ghais v rozhovoru s kuvajtským listem Ar-Raj.

OPEC s Ruskem nesoupeří, řekl Gahis. Označil Rusko za velkého, hlavního a velmi vlivného hráče na energetické mapě světa. OPEC+ je aliance, kterou tvoří OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem.

Ghais je kuvajtským odborníkem na ropný trh a poprvé povede zasedání OPEC+ 3. srpna. Očekává se, že skupina na něm zváží zachování těžby na září beze změny, a to navzdory výzvám Spojených států, aby těžbu zvýšila. Podle zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, se nicméně o případném zvýšení těžby bude jednat.

Ghais uvedl, že OPEC neřídí ceny ropy, ale jen praktikuje to, čemu se říká vylaďování poptávky a nabídky na trhu. Současný stav trhu s ropou označil za velmi nestabilní a turbulentní.

Ilustrační foto

Nedávný růst cen ropy podle něj nesouvisí pouze s vývojem mezi Ruskem a Ukrajinou. Vše potvrzuje, že ceny začaly růst postupně a kumulativně ještě před vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu, a to kvůli převládajícímu názoru na trzích, že je nedostatek volných těžebních kapacit, který se ale týká jen několika málo zemí.

Ropa letos stoupla nejvýše od roku 2008. V březnu se dostala nad 139 USD za barel, když USA a Evropa uvalily sankce na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Od té doby se snížily na přibližně 108 USD, protože vysoká inflace a růst úrokových sazeb vyvolávají obavy z recese, která by negativně ovlivnila poptávku.

Na otázku, které faktory ovlivní ceny ropy do konce roku, Ghais uvedl, že nejdůležitějším faktorem zřejmě bude nedostatek investic do průzkumu a těžby. To způsobí růst cen, ale nedá se určit, kam až vystoupá.

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Marek Ševčík: Investice do dluhopisů ropných společností se vyplatí, je nutné ale vybírat
27. leden 2023, 07:00
Reuters: Rusko čeká výrazný dopad nových sankcí na vývoz ropných produktů
17. leden 2023, 17:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516