Domů
Ropa
Shell prodal své podíly v těžbě z břidlic v Kanadě za více než 7 mld. dolarů
Shell logo. Zdroj: Flickr @ Shell

Shell prodal své podíly v těžbě z břidlic v Kanadě za více než 7 mld. dolarů

Britsko-nizozemská ropná firma Royal Dutch Shell se dohodla s kanadskou společností Canadian Natural na prodeji většiny svého majetku v oblasti těžby z břidlic v Kanadě za 7,25 miliardy USD (185,8 miliardy Kč). Oznámila to firma Royal Dutch Shell v dnešním prohlášení.

Shell v rámci dohody také společně s Canadian Natural koupí firmu Marathon Oil Canada Corporation, která vlastní podíl 20 procent v projektu těžby z břidlic Athabasca. Celá transakce by měla být dokončena v polovině letošního roku, v závislosti na jejím schválení regulátory.

„Toto oznámení je významným krokem v přetvoření portfolia Shellu v souladu s naší dlouhodobou strategií,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden.

„Upřednostňujeme podnikání, ve kterém máme globální rozsah a konkurenční výhody, jako je integrované plynárenství a těžba z hlubokých vod,“ dodal.

Ilustrační foto

Zisk z prodeje také významně přispěje k divestičnímu programu firmy, který počítá s prodejem majetku za 30 miliard USD. Tyto peníze mají posloužit Shellu ke snížení dluhu, který mu narostl po loňské akvizici BG Group. Loni již Shell prodal majetek za pět miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg.

Těžba ropy z břidlic v Kanadě, převážně v severní Albertě, je příliš nákladná a po kolapsu ropného trhu o ní přestaly mít firmy zájem. Je také v centru zájmu ekologických aktivistů kvůli emisím skleníkových plynů, které vznikají při těžbě a zpracování ropy.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.